рангсиздан сарғиш ранггача бўлган тиниқ эритма.
Цитиколин нейронлар мембранасидаги таркибий фосфолипидлар биосинтезини рағбатлантиради, бу магнит-резонанс спектроскопия маълумотлари билан тасдиқланган. Цитиколин ион насослари ва рецепторлар каби мембрана механизмларининг ишлашини яхшилайди, уларсиз нерв импульсларининг нормал ўтказилиши мумкин эмас. Нейронлар мембранасига барқарорлаштирувчи таъсири туфайли цитиколин бош-мия шишининг сўрилишига ёрдам берадиган шишга қарши хусусиятларни намоён этади.
Клиник тадқиқотлар шуни кўрсатдики, цитиколин баъзи фосфолипазаларнинг (А1, А2, C ва D) фаоллашувини тўхтатиб, эркин радикаллар ҳосил бўлишини камайтиради, мембрана тизимларининг бузилишини олдини олади ва глутатион каби антиоксидант ҳимоя тизимларини сақлаб қолади.
Цитиколин нейронларнинг энергия заҳирасини сақлайди, апоптозни ингибиция қилади, бу холинергик ўтказувчанликни яхшилайди.
Цитиколин бош миянинг фокал ишемиясида ҳам олдини олувчи нейропротектор таъсир кўрсатиши тажрибада исботланган.
Клиник тадқиқотлар шуни кўрсатдики, цитиколин бош-мияда қон айланишининг ўткир бузилиши бўлган пациентларда функционал тикланиш кўрсаткичларини сезиларли даражада оширади, бу нейровизуализация маълумотларига кўра бош миянинг ишемик шикастланиши ўсишининг секинлашишига мос келади. Бош мия жароҳати бўлган пациентларда цитиколин тикланишни тезлаштиради ва жароҳатдан кейинги синдромнинг давомийлиги ва кучини камайтиради.
Цитиколин диққат ва онг даражасини яхшилайди, мия ишемияси билан боғлиқ амнезия, когнитив ва бошқа неврологик бузилишларнинг намоён бўлишини камайтиришга ёрдам беради.
Цитиколин перорал, мушак орасига ва венага юборилгандан сўнг яхши сўрилади. Юқоридаги йўллар билан юборилгандан сўнг қон плазмасида холин миқдори сезиларли даражада ошади. Перорал юборилгандан сўнг сўрилиши деярли тўлиқ ва биокираолиши вена ичига юборилгандек бўлади.
Препарат юборилиш йўлига қараб ичакда, жигарда холин ва цитидингача парчаланади. Цитиколин юборилгандан сўнг бош мия тузилмаларида кенг тарқалади ва холин қисмини таркибий фосфолипидларга ва цитидин қисмини цитидин нуклеотидлари ва нуклеин кислоталарига тезда киритади. Бош мияга етиб боргач, цитиколин ҳужайра, цитоплазма ва митохондрия мембраналарига кириб, фосфолипидлар қисмини тузилишида иштирок этади.
Фақат оз миқдордаги дозаси сийдик ва ахлат билан чиқарилади (3% дан кам). Тахминан 12% дозаси CО2 билан чиқарилади. Препаратнинг сийдик билан чиқарилишида икки фаза фарқланади: биринчи фаза ‒ тахминан 36 соат, бунда чиқарилиш тезлиги тез пасаяди ва иккинчи фаза, бунда чиқарилиш тезлиги анча секин пасаяди. Худди шундай фазалик CО2 билан чиқарилганда ҳам кузатилади, чиқарилган CО2 нинг чиқарилиш тезлиги тахминан 15 соатдан кейин тез пасаяди, кейин у анча секин пасаяди.
- Инсульт, бош мия қон айланиши бузилишининг ўткир даври, бош мия қон айланиши бузилишининг асоратлари ва оқибатларини даволаш.
- Бош мия жароҳати ва унинг неврологик оқибатлари.
- Сурункали қон томир ва дегенератив бош мия касалликлари туфайли когнитив бузилишлар ва хулқ-атвор бузилишларида қўлланилади.
Ичга қабул қилиш учун. Катталар учун тавсия этилган доза суткада 500 мг (5 мл) дан 2000 мг (20 мл) гача бўлиб, улар 2-3 қабулга бўлинади. Овқатланишдан қатъий назар қабул қилинади.
Керакли миқдордаги эритма шприц-дозаторга олинади ва оз миқдордаги сув билан аралаштирилади, шприц-дозатор ёрдамида қабул қилинади. Шприц-дозаторни ҳар бир қўллашдан кейин сув билан ювиш керак.
Препарат дозалари ва даволаш муддати мия шикастланишининг оғирлигига боғлиқ бўлиб, шифокор томонидан индивидуал равишда белгиланади.
Кекса ёшдаги пациентлар дозани тўғрилашни талаб қилмайди.
Ножўя таъсирлар
Жуда кам ҳолларда (<1/10000) (пациентларнинг хабарлари ҳам қўшилган).
Марказий ва периферик нерв тизими томонидан: кучли бош оғриғи, вертиго, галлюцинациялар.
Юрак-қон томир тизими томонидан: артериал гипертензия, артериал гипотензия, тахикардия.
Нафас олиш тизими томонидан: хансираш.
Овқат ҳазм қилиш тизими томонидан: кўнгил айниши, қусиш, ич кетиши.
Иммун тизими томонидан: аллергик реакциялар, шу жумладан тошма, гиперемия, экзантема, эшакем, пурпура, қичишиш, ангионевротик шиш, анафилактик шок.
Умумий реакциялар: қалтираш.
– Препаратнинг хар қандай компонентларига юқори сезувчанликда.
– Парасимпатик нерв тизими тонусининг ошишида қўллаш мумкин эмас.
Дориларининг ўзаро таъсири
Препаратни таркибида меклофеноксат сақлайдиган дори воситалари билан бир вақтда қўллаш мумкин эмас. Леводопанинг таъсирини кучайтиради.
Фруктозага чидамлиликнинг ирсий бузилишлари бўлган пациентлар ичга қабул қилиш учун мўлжалланган Лира® препаратини қабул қилмасликлари лозим, чунки препарат таркибида сорбит сақлайди. Препарат таркибидаги метилпарабен (Э 218) ва пропилпарабен (Э 216) аллергик реакцияларни (одатда кечиккан типдаги) келтириб чиқариши мумкин.
Ушбу дори воситасининг ҳар 5 мл миқдорида 1,2 ммоль натрий сақлайди. Натрий миқдори назорат қилинадиган парҳезга амал қилувчи пациентларга қўллашда эҳтиёткорлик талаб этилади.
Болаларга қўллашдаги чекловлар
Цитиколинни болаларга қўллаш бўйича етарли маълумотлар мавжуд эмас, шу сабабли уни болалар ва 18 ёшдан кичик ўсмирларга қўллаш тавсия этилмайди.
Ҳомиладорлик ва лактация даврида қўлланилиши
Ҳомиладор аёлларга цитиколин қўллаш бўйича етарли маълумотлар йўқ. Цитиколиннинг она сутига ўтиши ва унинг ҳомилага таъсири ҳақида маълумотлар мавжуд эмас. Шу боис, ҳомиладорлик ёки эмизиш даврида она учун кутилаётган фойда ҳомила учун потенциал хавфдан юқори бўлган тақдирдагина дори воситасини тайинлаш лозим.
Автомобиль ва мураккаб механизмларни бошқариш қобилиятига таъсири
Айрим ҳолларда марказий нерв тизимининг баъзи ножўя таъсирлари автотранспорт воситаларини бошқариш ёки мураккаб механизмлар билан ишлаш қобилиятига таъсир кўрсатиши мумкин.
Дозани ошириб юбориш ҳолатлари қайд этилмаган.
Флаконда 30 мл дан. 1 флакондан дозаловчи шприц, тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга ўрамда жойланади.
25°C дан юқори бўлмаган ҳароратда, оргиниал ўрамда сақлансин. Музлатманг ва совутманг.
Препарат ўрамида кўрсатилган яроқлилик муддати ўтгач қўлланилмасин.
“Фармак”АЖ Украина, 04080, Киев ш., Кирилловская кўчаси, 63.
Ишлаб чиқарувчи жойлашган жойи ва унинг фаолиятини амалга ошириш манзили
Украина, 04080, Киев, Кирилловская кўчаси, 74 уй.
Ўзбекистон Республикаси худудида дори воситаларининг сифати бўйича эътирозлар (таклифлар) ни қабул қилувчи ташкилот номи ва манзили

Лира® (раствор оральный)
• Инсульт, острая фаза нарушений мозгового кровообращения, лечение осложнений и последствий нарушений мозгового кровообращения.
• Черепно-мозговая травма и ее неврологические последствия.
• Когнитивные нарушения и нарушения поведения вследствие хронических сосудистых и дегенеративных мозговых расстройств.
Раствор оральный
Лира® (раствор для инъекций)
Лира®
цитиколин (citicoline)
раствор для приема внутрь
1 мл препарата содержит:
активное вещество: цитиколина натрия – 104,5 мг в пересчете на цитиколин – 100 мг;
вспомогательные вещества: метилпарагидроксибензоат (Е 218); пропилпарагидроксибензоат (Е 216); калия сорбат; натрия цитрат; кислота лимонная, моногидрат; сорбит (Е 420); сахарин натрия; ароматизатор «Клубника»; глицерин; вода очищенная.
прозрачный от бесцветного до желтоватого цвета раствор.
Нервная система. Психоаналептики. Другие психостимуляторы и ноотропные препараты. Цитиколин.
Код АТХ: N06ВХ06
Цитиколин стимулирует биосинтез структурных фосфолипидов в мембране нейронов, что подтверждено данными магнитно-резонансной спектроскопии. Цитиколин улучшает функционирование таких мембранных механизмов как ионные насосы и рецепторы, без регуляции которых невозможно нормальное проведение нервных импульсов. Благодаря стабилизирующему действию на мембрану нейронов цитиколин проявляет противоотечные свойства, способствующие реабсорбции отека мозга.
Клинические исследования показали, что цитиколин ингибирует активацию некоторых фосфолипаз (А1, А2, С и D), уменьшая образование свободных радикалов, предотвращает разрушение мембранных систем и сохраняет антиоксидантные защитные системы, такие как глутатион.
Цитиколин сохраняет нейронный запас энергии, ингибирует апоптоз, что улучшает холинергическую передачу.
Экспериментально доказано, что цитиколин также оказывает профилактическое нейропротекторное действие при фокальной ишемии головного мозга.
Клинические исследования показали, что цитиколин достоверно увеличивает показатели функционального выздоровления у пациентов с острым нарушением мозгового кровообращения, что совпадает с замедлением роста ишемического поражения головного мозга по данным нейровизуализации. У пациентов с черепно-мозговой травмой цитиколин ускоряет восстановление и уменьшает длительность и интенсивность посттравматического синдрома.
Цитиколин улучшает уровень внимания и сознания, способствует уменьшению проявлений амнезии, когнитивных и других неврологических расстройств, связанных с ишемией головного мозга.
Цитиколин хорошо абсорбируется после перорального, внутримышечного и внутривенного введения. Уровень холина в плазме крови значительно увеличивается после введения вышеуказанными путями. Абсорбция после перорального введения практически полная и биодоступность практически такая же, как и при внутривенном применении.
В зависимости от пути введения препарат метаболизируется в кишечнике, печени до холина и цитидина. После введения цитиколин широко распределяется в структурах головного мозга с быстрым включением фракции холина в структурные фосфолипиды и фракции цитидина в цитидиновые нуклеотиды и нуклеиновые кислоты. Достигнув головного мозга, цитиколин вcтраивается в клеточные, цитоплазматические и митохондриальные мембраны, принимая участие в построении фракции фосфолипидов.
Только небольшое количество дозы выводится с мочой и фекалиями (менее 3%). Приблизительно 12% дозы выводится с выдыхаемым СО2. В выведении препарата с мочой выделяют две фазы: первая фаза ‒ приблизительно 36 часов, в которой скорость выведения быстро уменьшается, и вторая фаза, в которой скорость выведения уменьшается намного медленнее. Такая же фазность наблюдается при выведении с СО2, скорость выведения выдыхаемого СО2 быстро уменьшается приблизительно через 15 часов, потом она снижается намного медленнее.
Внутрь. Рекомендованная доза для взрослых составляет от 500 мг (5 мл) до 2000 мг (20 мл) в сутки, которые распределяют на 2-3 приема. Принимать независимо от употребления пищи.
Необходимое количество раствора набирают в шприц-дозатор и смешивают с небольшим количеством воды, принимают с помощью шприца-дозатора. Необходимо промывать шприц-дозатор водой после каждого применения.
Дозы препарата и срок лечения зависят от тяжести поражения мозга и устанавливаются врачом индивидуально.
Пациенты пожилого возраста не требуют коррекции дозы.
Очень редко (<1/10000) (включая сообщения пациентов).
Со стороны центральной и периферической нервной системы: сильная головная боль, вертиго, галлюцинации.
Со стороны сердечно-сосудистой системы: артериальная гипертензия, артериальная гипотензия, тахикардия.
Со стороны дыхательной системы: одышка.
Со стороны пищеварительной системы: тошнота, рвота, диарея.
Со стороны иммунной системы: аллергические реакции, в том числе сыпь, гиперемия, экзантема, крапивница, пурпура, зуд, ангионевротический отек, анафилактический шок.
Общие реакции: озноб.
• Повышенная чувствительность к какому-либо компоненту препарата.
• Повышенный тонус парасимпатической нервной системы.
Не следует применять препарат одновременно с лекарственными средствами, содержащими меклофеноксат. Усиливает эффект леводопы.
Пациентам с наследственными нарушениями толерантности к фруктозе не следует принимать препарат Лира®, раствор для приема внутрь, поскольку препарат содержит сорбит. Метилпарабен (Е 218) и пропилпарабен (Е 216), содержащиеся в составе препарата, могут вызвать аллергические реакции (обычно замедленного типа).
Это лекарственное средство содержит 1,2 ммоль натрия в 5 мл препарата. Следует соблюдать осторожность при применении пациентам, соблюдающим натрий-контролируемую диету.
Ограничения к применению пациентов детского возраста
Нет достаточных данных о применении цитиколина детям, поэтому не рекомендуется применять детям и подросткам младше 18 лет.
Применение при беременности и период лактации
Нет достаточных данных о применении цитиколина беременным женщинам. Данные относительно экскреции цитиколина в грудное молоко и его действия на плод отсутствуют. Поэтому в период беременности или кормления грудью лекарственное средство следует назначать только тогда, когда ожидаемая польза для матери превышает потенциальный риск для плода.
В отдельных случаях некоторые побочные реакции со стороны центральной нервной системы могут влиять на способность управлять автотранспортом или работать со сложными механизмами.
Случаи передозировки не описаны.
По 30 мл во флаконе. По 1 флакону в пачке вместе со шприцом-дозатором и с инструкцией по медицинскому применению.
Хранить в оригинальной упаковке при температуре не выше 25°С. Не замораживать и не охлаждать.
Не применять после истечения срока годности, указанного на упаковке.
Наименование и адрес организации, принимающей претензии (предложения) по качеству лекартсвенных средств на территории Республики Узбекистан
Республика Узбекистан, 100170, г. Ташкент, Мирзо-Улугбекский район, ул. Зиелилар 12а, 1/2
Тел.: +998 (55) 512-77-13
Информация о рецептурных препараты ПАО «Фармак» предназначена исключительно для ознакомления врачей с вышеперечисленными характеристиками лекарственных препаратов и не является руководством для самостоятельной диагностики или лечения.
В случае, если Вы не являетесь врачом, но в нарушение этих условий подписываете данное соглашение, ОАО «Фармак» не несет ответственности за возможные отрицательные последствия, возникшие в результате самостоятельного использования информации с сайта. Вы делаете это самостоятельно и осознанно, понимая, что применение лекарственных препаратов возможно только по назначению врача после консультации с ним, а самолечение может нанести вред Вашему здоровью.
Я подтверждаю, что являюсь врачом, ознакомился с текстом данной Правовой соглашения и подтверждаю свое согласие с ним.