тиниқ, рангсиз ёки бироз сарғиш рангли суюқлик
Цитиколин нейронларнинг мембранасида структур фосфолипидлар биосинтезини рағбатлантиради, бу магнитрезонанс спектроскопия маълумотлар билан исботланган. Цитиколин ион насослари ва рецепторлари каби мембрана механизмларини функциясини яхшиланишига ёрдам беради, уларни мувофиқлаштиришсиз нерв импульсларини нормал ўтказилишини имкони йўқ. Мембранага барқарорлаштирувчи таъсири туфайли, цитиколин шишга қарши хусусиятларга эга, шунинг учун бош мия шишини камайтиради. Тадқиқот натижалари цитиколин айрим фосфолипазалар (А1, А2, С ва D) фаолиятини сусайтириши, эркин радикалларни қолдиқ ажралиб чиқишига тўсқинлик қилиши, мембрана тизимларини шикастланишини олдини олиши ва ҳимоя антиоксидант тизимини сақлаб қолишини таъминлашини намойиш қилган.
Цитиколин нейрон энергиясининг сақлаб қолади, апоптозни ингибиция қилади, бу холинергик ўтказувчанликни яхшилайди.
Цитиколин шунингдек бош миянинг фокал ишемиясида профилактик нейропротектор таъсир кўрсатади.
Цитиколин бош мия тўқимасининг ишемик шикастланишини камайтириб, бош мияда қон айланишининг ўткир бузилишларида пациентларни тез функционал реабилитациясига ёрдам беради, бу рентгенологик текширув натижалари билан тасдиқланган.
Бош-мия жароҳатларида цитиколин тикланиш даври давомийлигини қисқартиради ва жароҳат олди синдром жадаллигини камайтиради.
Цитиколин диққатни ва онг ҳолатини яхшилайди, амнезия кўринишларини камайишига ёрдам беради, бош мия ишемиясида кузатиладиган когнитив ва бошқа неврологик бузилишларда ҳолатни яхшилайди.
Цитиколин перорал, мушак ичига ва вена ичига юборилганда яхши сўрилади. Препаратни юборгандан кейин қон плазмасида холинлар даражасини сезиларли ошиши кузатилади. Препарат перорал қўлланилганда деярли тўлиқ сўрилади. Тадқиқотлар перорал ва парентерал йўллар орқали юборганда биокираолишлиги деярли бир хил эканлигини намойиш қилган.
Препарат холин ва цитидин ҳосил қилиб ичак ва жигарда метаболизмга учрайди. Цитиколин юборилгандан кейин бош мия тўқималари томонидан ўзлаштирилади, бунда холинлар фосфолипидларга, цитидин – цитидин нуклеотидлари ва нуклеин кислоталарига таъсир кўрсатади. Цитиколин бош мия тўқимасига тез етиб боради ва фосфолипидлар фаолиятини фаоллаштириб, ҳужайра мембраналари, цитоплазма ва митохондрияларга фаол киради.
Юборилган дозанинг фақат оз қисми сийдик ва ахлат (3% дан камроқ) билан чиқарилади. Дозанинг тахминан 12% нафас билан чиқариладиган СО2 билан чиқарилади. Препаратни сийдик билан чиқарилиши икки фазага ажратилади: биринчи фаза – тахминан 36 соат, бунда чиқарилиш тезлиги тез пасаяди ва иккинчи фаза, бунда чиқарилиш тезлиги секинроқ пасаяди. Бундай фазалар билан чиқарилиши нафас билан чиқариладиган СО2 билан чиқарилишда ҳам кузатилади, тахминан 15 соат давомида чиқарилиш тезлиги тез пасаяди, сўнгра у секинроқ чиқарилади.
- Инсульт, бош мияда қон айланишининг ўткир фазаси ва асоратларни ва бош мияда қон айланиши бузилишининг оқибатларини даволаш;
- Бош-мия жароҳати ва унинг оқибатлари;
- Сурункали қон томир ва дегенератив церебрал бузилишлар оқибатида когнитив бузилишлар ва ҳулқ атворни бузилишларида қўлланади.
Препарат вена ичига ёки мушак ичига юбориш учун қўлланилади, вена ичига секин вена ичига инъекция (буюрилган дозага қараб 3-5 минут давомида) ёки вена ичига томчилаб (минутига 40-60 томчи) кўринишида буюрилади.
Катталар учун тавсия этилган дозаси беморнинг оғирлик ҳолатига қараб, суткада 500 – 2000 мг гачани ташкил этади. Максимал суткалик доза – 2000 мг ни ташкил қилади.
Ўткир ва шошилинч ҳолатларда максимал терапевтик самарага препаратни қўллашнинг биринчи 24 соатда эришилади.
Даволаш муддати касалликнинг кечишига боғлиқ ва шифокор томонидан аниқланади.
Кекса ёшдаги пациентларда дозага тузатиш киритиш талаб этилмайди.
Препарат вена ичига юбориладиган изотоник эритмалар, шунингдек глюкозанинг гипертоник эритмалари билан мутаносиб.
Ушбу эритма бир марта қўллаш учун мўлжалланган. Ампулани очгандан кейин дарҳол эритмани юбориш зарур. Ишлатилмаган эритмани йўқ қилиш керак.
Зарурати бўлганида даволашни таблетка ёки перорал қўллаш учун эритма шаклидаги препарат билан давом эттирилади.
Жуда кам ҳолларда (<1/10000), (шу жумладан пациентлардан олинган хабарлар).
Марказий ва переферик нерв тизими томонидан: кучли бош оғриғи, вертиго, галлюцинациялар.
Юрак қон-томир тизими томонидан: артериал гипертензия, артериал гипотензия, тахикардия.
Нафас тизими томонидан: ҳансираш.
Овқат ҳазм қилиш йўллари томонидан: кўнгил айниши, қусиш, диарея.
Иммун тизими томонидан: аллергик реакциялар, шу жумладан: тошма, гиперемия, экзантема, эшакеми, пурпура, қичишиш, ангионевротик шиш, анафилактик шок.
Умумий бузилишлар: қалтираш, юбориш жойида реакциялар.
- Препаратнинг компонентларига юқори сезувчанлик.
- Парасимпатик нерв тизимининг тонуси ошганида қўллаш мумкин эмас.
Препаратни меклофеноксат сақловчи препаратлар билан бир вақтда қўллаш мумкин эмас. Леводопанинг самарасини кучайтиради.
Номутаносиблик
“Қўллаш усули ва дозалари” бўлимида кўрсатилмаган эритувчилар қўлланилмасин.
Бош мияга турғун қон қуйилишида суткада 1000 мг дозани ва вена ичига юбориш тезлигини минутига 30 томчидан ошириш мумкин эмас.
Болаларда қўллашга доир чекловлар
18 ёшдан кичик болаларда қўллаш тажрибаси чекланган, шунинг учун дори препаратини фақат қўллашдан кузатилаётган фойда потенциал хавфдан юқори бўлган ҳолларда қўлланади.
Ҳомиладор аёлларда Лира®ни қўллаш бўйича маълумотлар етарли эмас. Цитиколинни кўкрак сутига ажралиши ва унинг ҳомилага таъсири бўйича маълумотлар йўқ. Шунинг учун ҳомиладорлик ёки эмизиш даврида препарат фақат она учун кутилаётган фойда ҳомила учун потенциал хавфдан юқори бўлган ҳоллардагина буюрилади.
Айрим ҳолларда марказий нерв тизими томонидан баъзи ножўя реакциялар автотранспортни бошқариш ёки мураккаб механизмлар билан ишлаш қобилиятига таъсир кўрсатиши мумкин.
Дозани ошириб юборилиши ҳолатлари таърифланмаган.
4 мл дан ампулада. 5 ампуладан тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга қутида.
30°С дан юқори бўлмаган ҳароратда сақлансин.
Яроқлилик муддати ўтгач қўлланилмасин.
Ишлаб чиқарувчи:
“Фармак” АЖ. Украина, 04080, Киев ш., Кирилловская кўч., 63.
Ишлаб чиқарувчининг жойлашган жойи ва фаолият кўрсатаётган жойнинг манзили
Ўзбекистон Республикаси худудида дори воситаларининг сифати бўйича эътирозлар (таклифлар) ни қабул қилувчи ташкилот номи ва манзили:

Лира® (раствор для инъекций)
• Инсульт, острая фаза нарушений мозгового кровообращения и лечение осложнений и последствий нарушений мозгового кровообращения.
• Черепно-мозговая травма и ее неврологические последствия.
• Когнитивные нарушения и нарушения поведения вследствие хронических сосудистых и дегенеративных церебральных расстройств.
Раствор для инъекций
Несколько способов введения
Лира® (раствор оральный)
Лира®
цитиколин (citicoline)
раствор для инъекций
1 ампула (4 мл) содержит:
активное вещество: 1000 мг цитиколина натрия в пересчете на 100 % вещество;
вспомогательные вещества: кислота хлористоводородная концентрированная или натрия гидроксид, вода для инъекций.
прозрачная бесцветная или слегка желтоватая жидкость
Нервная система. Психоаналептики. Психостимуляторы, средства, применяемые при синдроме дефицита внимания с гиперактивностью, и ноотропные препараты. Другие психостимуляторы и ноотропные препараты. Другие психостимуляторы и ноотропные препараты.
Код АТХ: N06ВХ06
Цитиколин стимулирует биосинтез структурных фосфолипидов в мембране нейронов, что подтверждено данными магнитно-резонансной спектроскопии. Цитиколин улучшает функционирование мембранных механизмов, таких как ионные насосы и рецепторы, без регуляции которых невозможно нормальное проведение нервных импульсов. Благодаря стабилизирующему действию на мембрану цитиколин обладает противоотечными свойствами, поэтому уменьшает отек мозга. Результаты исследований показали, что цитиколин угнетает деятельность некоторых фосфолипаз (А1, А2, С и D), препятствует остаточному высвобождению свободных радикалов, предупреждает повреждение мембранных систем и обеспечивает сохранение защитной антиоксидантной системы.
Цитиколин сохраняет нейронный запас энергии, ингибирует апоптоз, что улучшает холинергическую передачу.
Цитиколин также оказывает профилактическое нейропротекторное действие при фокальной ишемии головного мозга.
Цитиколин способствует быстрой функциональной реабилитации пациентов при острых нарушениях мозгового кровообращения, уменьшая ишемическое поражение тканей мозга, что подтверждается результатами рентгенологических исследований.
При черепно-мозговых травмах цитиколин сокращает длительность восстановительного периода и уменьшает интенсивность посттравматического синдрома.
Цитиколин улучшает внимание и состояние сознания, способствует уменьшению проявлений амнезии, улучшает состояние при когнитивных и других неврологических расстройствах, которые наблюдаются при ишемии мозга.
Цитиколин хорошо всасывается при пероральном, внутримышечном и внутривенном введении. После введения препарата наблюдается значительное повышение уровня холинов в плазме крови. При пероральном применении препарат практически полностью всасывается. Исследования показали, что биодоступность при пероральном и парентеральном путях введения практически одинаковы.
Препарат метаболизируется в кишечнике и печени с образованием холина и цитидина. После введения цитиколин усваивается тканями мозга, при этом холины действуют на фосфолипиды, цитидин – на цитидиновые нуклеоиды и нуклеиновые кислоты. Цитиколин быстро достигает тканей мозга и активно встраивается в мембраны клеток, цитоплазму и митохондрии, активируя деятельность фосфолипидов.
Только незначительное количество введенной дозы выводится с мочой и калом (менее 3 %). Приблизительно 12 % дозы выводится из СО2, который выдыхается. В выведении препарата с мочой выделяют две фазы: первая фаза ‒ приблизительно 36 часов, в которой скорость выведения быстро уменьшается, и вторая фаза, в которой скорость выведения уменьшается намного медленнее. Такая же фазность наблюдается при выведении с СО2, который выдыхается, скорость выведения быстро уменьшается в течение приблизительно 15 часов, потом она снижается намного медленнее.
Препарат применять для внутривенного или внутримышечного введения, внутривенно назначать в форме медленной внутривенной инъекции (в течение 3-5 минут в зависимости от назначенной дозы) или внутривенно капельно (40-60 капель в минуту).
Рекомендуемая доза для взрослых – 500-2000 мг/сутки, в зависимости от тяжести состояния больного.
Максимальная суточная доза – 2000 мг.
При острых и неотложных состояниях максимальный терапевтический эффект достигается при назначении препарата в первые 24 часа.
Срок лечения зависит от течения болезни и определяется врачом.
Для пациентов пожилого возраста корректировать дозу не нужно.
Препарат совместим со всеми внутривенными изотоническими растворами, а также с гипертоническими растворами глюкозы.
Данный раствор предназначен для разового применения. Раствор необходимо ввести сразу же после вскрытия ампулы. Неиспользованный раствор следует уничтожить.
При необходимости лечение продолжать препаратом в форме раствора для перорального применения или таблеток.
Очень редко (<1/10000) (включая сообщения пациентов).
Со стороны центральной и периферической нервной систем: сильная головная боль, вертиго, галлюцинации.
Со стороны сердечно-сосудистой системы: артериальная гипертензия, артериальная гипотензия, тахикардия.
Со стороны дыхательной системы: одышка.
Со стороны пищеварительного тракта: тошнота, рвота, диарея.
Со стороны иммунной системы: аллергические реакции, в том числе: сыпь, гиперемия, экзантема, крапивница, пурпура, зуд, ангионевротический отек, анафилактический шок.
Общие реакции: озноб, изменения в месте введения.
• Повышенная чувствительность к любому компоненту препарата.
• Повышенный тонус парасимпатической нервной системы.
Не следует применять препарат одновременно с препаратами, содержащими меклофеноксат.
Усиливает эффект леводопы.
Несовместимость
Не применять растворители, не указанные в разделе «Способ применения и дозы».
В случае устойчивого внутричерепного кровоизлияния не следует превышать дозу 1000 мг в сутки и скорость внутривенного вливания 30 капель в минуту.
Ограничения к применению пациентов детского возраста
Опыт применения препарата детям младше 18 лет ограничен, поэтому лекарственный препарат следует назначать только тогда, когда ожидаемая польза превышает любой потенциальный риск.
Применение при беременности и в период лактации
Нет достаточных данных относительно применения препарата Лира® беременным женщинам. Данные по экскреции цитиколина в грудное молоко и его действие на плод отсутствуют. Поэтому в период беременности или кормления грудью препарат следует назначать только тогда, когда ожидаемая польза для матери превышает потенциальный риск для плода.
В отдельных случаях некоторые побочные реакции со стороны центральной нервной системы могут влиять на способность управлять автотранспортом или работать со сложными механизмами.
Случаи передозировки не описаны.
По 4 мл в ампуле. По 5 ампул в пачке вместе с инструкцией по медицинскому применению.
Хранить при температуре не выше 30 °С.  Хранить в недоступном для детей месте.
Не следует применять после истечения срока годности.
Производитель:
Наименование и адрес организации, принимающей претензии (предложения) по качеству лекарственных средств на территории Республики Узбекистан:
Тел.: +998 (71) 235-77-13, +998 (71) 235-67-05
Информация о рецептурных препараты ПАО «Фармак» предназначена исключительно для ознакомления врачей с вышеперечисленными характеристиками лекарственных препаратов и не является руководством для самостоятельной диагностики или лечения.
В случае, если Вы не являетесь врачом, но в нарушение этих условий подписываете данное соглашение, ОАО «Фармак» не несет ответственности за возможные отрицательные последствия, возникшие в результате самостоятельного использования информации с сайта. Вы делаете это самостоятельно и осознанно, понимая, что применение лекарственных препаратов возможно только по назначению врача после консультации с ним, а самолечение может нанести вред Вашему здоровью.
Я подтверждаю, что являюсь врачом, ознакомился с текстом данной Правовой соглашения и подтверждаю свое согласие с ним.