қобиқ билан қопланган таблеткалар
Таърифи: думалоқ шаклли, икки томони қавариқ, сариқ ёки сарғиш-яшил рангли, қобиқ билан қопланган таблеткалар. Таблетканинг юзаси ядросида – бироз доғларнинг бўлишига йўл қўйилади.
Фармакотерапевтик гуруҳи: вирусларга қарши восита.
АТХ коди: J05AХ17
Таъсир механизми
Энисамиумнинг вирусларга қарши таъсири грипп вирусининг РНК полимеразанинг сусайиши билан боғлиқ.
Энисамиум йодид Caco -2 хужайраларида in vitro шароитларда ва SARS-CoV-2 вирусининг репликациясини самарали сусайтиради.
Энисамиум in vitro шароитларда А гриппи вируси (H1N1, H3N2, H5N1, H7N9), В гриппи вируси, респиратор-синцитиал вируси, шунингдек NL-63 альфа-коронавируси ва бета-коронавирус SARS-CoV-2 штаммларига қарши вирусларга қарши таъсир кўрсатиш қобилиятига эга.
Энисамиум йодид in vitro шароитларда дифференцияланган нормал одам бронхо-эпителиал хужайралар (NHBE), одам гепатоцеллюляр карциномаси хужайралари (HepG2), одам рабдомиосаркома хужайралари (RD), одам колоректал аденокарциномаси (Caco-2) иштирокида грипп вирусининг А ва В тури штаммларига нисбатан самарадорликни кўрсатди.
Хорёкларда гриппни текшириш учун репрезентатив хайвон моделида энисамиум йодид плацебонинг назорат гуруҳига нисбатан хорёкаларнинг бурун суртмалари орқали грипп вирусини ажралиб чиқишини қисқартирган.
Клиник самарадорлиги
Ўткир респиратор вирусли инфекцияси, жумладан грипп бўлган пациентларни текширишда энисамиум йодид таблеткалари билан 1500 мг суткалик дозада (250 мг дан 2 таблеткадан кунига 3 марта) қабул қилганда касалликнинг ижобий динамикасини таъминлайди, бу плацебога нисбатан вирус инфекциясининг симптомларини сезиларли камайишини намоён қилди (1-жадвал).
Плацебо гуруҳига нисбатан Амизон®ни қабул қилган пациентларда назал суртмаларда вирус антигенларнинг эрта ва статистик аҳамиятли камайиши аниқланган (2-жадвал).
Энисамиум йодид билан даволаш плацебо гуруҳига нисбатан зардобли интерферон даражасини ошишига олиб келган.
1-жадвал.
Амизон® билан даволангандан сўнг вирус инфекциясининг симптомларини енгиллашиши (пациентларнинг сони /%)
| Суткалар | Йўтал | Ринит | Ҳолсизлик | Бош оғриғи | ||||
| Амизон® | Плацебо | Амизон® | Плацебо | Амизон® | Плацебо | Амизон® | Плацебо | |
| 0 | 59
98,3 % |
40
100 % |
56
93,3 % |
37
92,5 % |
59
34
85 % |
| 3 | 58
96,7 % |
50
83,3 % |
35
87,5 % |
42
70 % |
39
97,5 % |
31
51,7 % |
25
62,5 % |
| 7 | 39
65 % |
38
95 % |
13
21,7 % |
29
72,5 % |
17
28,3 % |
22
55 % |
6
10 % |
32,5 % |
| 14 | 4
6,7 % |
0 | 2
5 % |
1
1,7 % |
7
17,5 % |
0 | 3
7,5 % |
2-жадвал.
Вирус антигенини аниқлаш динамикаси (пациентларнинг сони /%)
| Суткалар | Вирусли антигенлар | Грипп вируси антигенлари | ||
| Амизон® | Плацебо | Амизон® | Плацебо | |
| 0 | 60 (100%) | 40 (100%) | 33 (66%) | 22 (55%) |
| 3 | 17 (28,3%) | 29 (72,5%) | 8 (13%) | 16 (40%) |
| 7 | 1 (1,7%) | 6 (15%) | 1 (1,7%) | 1 (2,5%) |
Клиник синовларнинг учинчи босқичи натижалари энисамиум йодид яхши ўзлаштирилиши ва клиник самарадорлигини кўрсатди, бу қуйидаги ҳолатларда намоён бўлган:
Энисамиумнинг юқори самарадорлиги, даволашни аввалроқ бошланганда кузатилади.
Сўрилиши
Энисамиум йодид тез сўрилади: плазмада чўққи концентрацияси бир марта қабул қилгандан сўнг 1,6 – 2,4 соат оралиғида эришилади. Одамда мутлоқ биокираолиши ўрганилмаган, бунда нисбатан биокираолиши камида 5% ни ташкил қилади. Кунига 500 мг дан уч марта ва 1000 мг дан суткада икки марта қабул қилгандан сўнг мувозанат ҳолатига 3 кундан сўнг эришилади. Препаратнинг аккумуляцияси аниқланмаган.
Итларга энисамиум йодидни перорал юбориш тадқиқотлари энисамиум йодиднинг қабул қилинган дозасининг 35% меъда-ичак йўлларидан сўрилишини кўрсатди. Кемирувчиларда (каламуш ва сиқчқонлар) сўрилиши камида 5% ни ташкил қилади.
Овқат энисамиум йодиднинг биокираолишини аҳамиятли камайтиради. Овқат қабул қилгандан сўнг ёки оч қоринни солиштирганда 1500 мг учун ўртача Cmax ва AUCinf мувофиқ 46,8% ва 26,6% ни ташкил қилган. Овқат қабул қилгандан сўнг tmax ўртача даражаси ошади: оч қоринга 0,75 соат – овқатни қабул қилгандан сўнг 2,75 соатни ташкил қилади.
Тақсимланиши
Энисамиум йодиднинг қоннинг зардоб оқсиллари билан боғланиш даражаси паст.
Метаболизми
Одамда охирги модда (энисамиум йодид) глюкурон кислотаси билан қисман гидроксилланиш ва конъюгация йўли билан конверсияга учрайди (5% дан кам). Эҳтимол, CYP 2D6 энисамиум йодиднинг метаболизмида аҳамиятсиз роль ўйнайди. Цитохром Р450 нинг бошқа ферментлари охирги модданинг метаболик айланиш жараёнида иштирок этмайди.
Чиқарилиши
Энисамиум йодид ўзгармаган ҳолатда асосан сийдик билан чиқарилади. Радиоактив ўқланган энисамиум йодидни итларга перорал юборгандан сўнг фекалий билан чиқарилиши 32-35% ни ташкил қилган. Энисамиум йодиднинг бир марта дозасининг ярим чиқарилиш медианаси 2,69 дан 3,35 соатгача ва препаратни 10 кун давомида кўп марта юборгандан сўнг 6,00 дан 7,34 соатгача диапазонда бўлади.
Махсус гуруҳларда фармакокинетикаси.
Кекса ёшли пациентлар
Кекса ёшли пациентларда энисамиум йодиднинг фармакокинетикаси ўрганилмаган.
Жигар ва буйрак шикастланишлари бўлган пациентлар
Махсус популяцияли пациентларда энисамиум йодиднинг фармакокинетикаси ўрганилмаган. Бироқ, фармакокинетик тадқиқотларнинг натижаларидан келиб чиқиб, ренал ва энтерал чиқиш йўлларининг мавжудлигини, шунингдек энисамиум йодид метаболизмининг паст даражасини ҳисобга олиб, жигар ва буйракнинг органик шикастланишлари бўлган субъектларда дори воситасини қисқа муддатли қабул қилишда (7 кунгача) плазмада энисамиумнинг сезиларли тўпланиши кутилмайди. Шунинг учун юқорида кўрсатилган органик шикастланишлари бўлган пациентларда хавфсизлик профилининг ёмонлашишининг эҳтимоли кам.
Амизон® грипп ва ўткир респиратор вирусли инфекцияни даволаш ва олдини олиш учун
қўлланилади.
Энисамиум йодид таблеткаларини овқатдан 2 соат олдин, чайнамасдан қабул қилинади.
Максимал бир марталик доза – 1000 мг (1 г), максимал суткалик доза – 2000 мг (2 г).
Даволаш. Катталарга энисамиум йодид 500 мг (0,5 г) дозада 3 марта ёки 1000 мг (1 г) суткада 2 марта буюрилади.
12 ёшдан катта болаларга энисамиум йодид 500 мг (0,5 г) дозада суткада 3 марта буюрилади.
6 дан 12 ёшгача бўлган болаларга 125 мг (0,125 г) дозада суткада 2-3 марта буюрилади.
Даволаш давомийлиги – 7 кун.
Олдини олиш. Катталар ва 16 ёшдан катта болалар – 250 мг (0,25 г) 3-5 кун давомида, кейинчалик – 250 мг (0,25 г) 1 марта 2-3 кун 2-3 хафта давомида; 6-12 ёшдаги болаларга – 125 мг (0,125 г) кун ора 2-3 хафта давомида; 12 дан 16 ёшгача бўлган болаларга – 250 мг (0,25 г) кун ора 2-3 хафта давомида буюрилади.
Ушбу дори шаклидаги препаратни 6 ёшгача болаларда қўллаш мумкин эмас.
Энг кўп тарқалган ножўя реакциялар (НР) таъм сезишни бузилиши, фолликулит, назофарингит, бош оғриғи ва лимфаденопатия (плацебо-назорат қилинган тадқиқотларнинг I босқичи) бўлган. Ушбу НР ларнинг кўпчилиги бир марта хабар берилган ва спонтан ўтиб кетган. Кўпгина пациентларда ушбу НР энисамиум йодидни қабул қилишни бекор қилишга олиб келмаган.
Плацебо-назорат қилинадиган тадқиқотларнинг III босқичида кучсиз ифодаланган меъда-ичак бузилиши (оғизда аччиқ таъм), жиғилдон қайнаши ва томоқни ачишиши аниқланган.
Энисамиум йодид гуруҳида плацебо гуруҳига нисбатан энг кўп аниқланган ва иккита одамдан кўп хабар берилган ножўя ҳолатлар ҳисобга олинган.
3-жадвалда клиник тадқиқотлар ва препаратни пострегистрацион қўллаш жараёнида кузатилган ножўя реакциялар келтирилган. Тез-тезлиги қуйидаги тарзда аниқланади: жуда тез-тез (≥1/10), тез-тез (≥1/100, <1/10), тез-тез эмас (>1/1000, <1/100) ва тез-тезлиги номаълум (мавжуд маълумотлар асосида аниқлашнинг имкони йўқ).
3-жадвал
| Аъзолар тизими синфи | Жуда тез-тез | Тез-тез | Тез-тез эмас | Тез-тезлиги номаълум* |
| Тадқиқотлар | Қонда қалқонсимон безининг рағбатлантирувчи гормонининг даражасини ошиши | Артериал босимни ошиши | ||
| Умумий бузилишлар | Чарчоқлик | |||
| Инфекциялар ва инвазиялар | Фолликулит
Назофарингит Ринит |
|||
| Нафас тизими, кўкрак қафаси ва кўкс оралиғи аъзолари томонидан бузилишлар | Нафасни сиқилиши | |||
| Қон ва лимфа тизими томонидан бузилишлар | Лимфаденопатия | |||
| Нерв тизими томонидан бузилишлар | Бош оғриғи | Бош айланиши | ||
| Кўриш аъзолари томонидан бузилишлар | Қовоқларни шиши | |||
| Скелет – мушак ва бириктирувчи тўқима томонидан бузилишлар | Артралгия | |||
| Тери ва тери ости клетчаткаси томонидан бузилишлар
|
Эритема
Юзни шиши Юзни қичиши Шиш Қичишиш Тошмалар Папулез тошма Эшакеми |
| Меъда-ичак йўллари томонидан бузилишлар | Ич кетиши
Оғизни қуриши Таъм сезишни бузилиши Диспепсия Кўнгил айниши Қусиш |
Қоринда оғриқ
Шубҳа қилинган ножўя реакциялар хақида хабарлар
Дори воситаси рўйхатдан ўтказилгандан сўнг шубҳа қилинган ножўя реакциялар хақидаги хабарлар муҳим аҳамиятга эга. Бу дори воситасининг фойда/хавф нисбатини доимий мониторинг ўтказиш имконини беради. Тиббиёт ходимларидан барча шубҳа қилинган ножўя реакциялар хақида давлат хисобот тизимига хабар беришлари сўралади.
Йодид, молекуляр йод ёки ковалент боғланган йод сақловчи препаратларига, ҳамда препаратнинг бошқа компонентларига юқори сезувчанликда қўллаш мумкин эмас.
Энисамиум йодид 6 хафтагача даврда қалқонсимон бези томонидан радиофаол изотопларнинг ютилишини камайтириши мумкин.
Йод сақловчи дори воситаларини, ҳамда контраст моддалар ва ковалент боғланган йодни сақловчи дори препаратларини бир вақтда қўллашдан; қалқонсимон безининг функциясини бузилиши хавфини ошиши туфайли йод сақловчи антисептиклар билан (масалан молекуляр йод) катта майдонли жароҳатларни тозалашдан сақланиш лозим.
Энисамиум йодидни қўллаш плазмада йоднинг даражасини ошишига олиб келиши мумкин. Айланиб юрувчи йодиднинг даражасини иккиламчи ошиши қалқонсимон бези функциясининг мустақил бошқарилиши механизмини ишга туширади, бунда тиреоцитларда ноорганик йодиднинг қамраб олиниши сусаяди, тиреоид гормонларнинг ортиқча ҳосил бўлишини олдини олиш қобилиятига эга; бунда тиреотроп гормонининг даражаси транзитор ошади (Волф-Чайков феномени). Ушбу самара қалқонсимон безининг функцияси нормаллашганидан сўнг бир неча кун давом этади. Алоҳида ҳолларда бир неча хафта давомида тиреотроп гормонининг транзитор ошиши кузатилган.
Қалқонсимон безининг функцияси бузилган пациентларда ва илгари гипотиреоз ривожланган пациентларда энисамиум йодиднинг нохуш таъсири хақида маълумот мавжуд эмас. Шунга қарамай, энисамиум йодид билан даволаниш вақтида қалқонсимон безининг функциясини назорат қилиш мақсадга мувофиқ.
Энисамиум йодид билан даволаниш вақтида ва тугаганидан сўнг 7 кун давомида бошқа йод сақловчи препаратларни қўллаш мумкин эмас.
Ёрдамчи моддалар
Амизон® 0,125 г таблеткада лактозанинг таркиби: 5,225 мг/табл ёки 0,0153 ммоль/табл ёки таблетканинг умумий оғирлигидан 3,37%.
Амизон® 0,250 г таблеткада лактозанинг таркиби: 10,45 мг/табл ёки 0,0306 ммоль/табл ёки таблетканинг умумий оғирлигидан 3,37%.
Агар Сизда айрим қандларни ўзлаштираолмаслик аниқланган бўлса, Амизон® препаратини қабул қилишдан аввал шифокор билан маслаҳатлашинг. Бундай пациентларга лактоза сақламайдиган капсулаларни буюриш мумкин.
Амизон® 0,125г таблеткада натрийнинг таркиби: 0,285 мг/табл ёки 0,0124 ммоль/табл ёки таблетканинг умумий оғирлигидан 0,18%.
Амизон® 0,250 г таблеткада натрийнинг таркиби: 0,570 мг/табл ёки 0,0248 ммоль/табл ёки таблетканинг умумий оғирлигидан 0,18%.
Ушбу дори воситаси 1 ммоль (23 мг) дан кам/натрий дозасини сақлайди, яъни амалда натрийдан ҳоли ҳисобланади.
Препаратни ҳомиладорлик вақтида қўллаш мумкин эмас, чунки ҳомиладор аёллар иштирокида энисамимум йодидни қўллаш бўйича клиник тадқиқотлар ўтказилмаган. Хайвонларда ўтказилган тадқиқотлар репродуктив функция/фертилликка бевосита ёки билвосита таъсирини аниқламади.
Эмизиш даври
Энисамиум йодид ёки унинг метаболитларини одамнинг кўкрак сутига чиқарилиши номаълум. Энисамиум йодиднинг янги туғилган чақалоқлар/ёш боланинг организмига тушиши хавфини истисно этиб бўлмайди.
Амизон® препаратини қабул қилиш автотранспортни бошқариш ёки бошқа механизмлар билан ишлаш қобилиятига таъсир қилмайди.
Клиник тадқиқотлар ва пострегистрацион қабул қилиш вақтида Амизон® препаратининг дозасини ошириб юбориш холлари ҳақида хабар берилмаган. Махсус антидоти мавжуд эмас.
0,125 г дан қобиқ билан қопланган таблеткалар. 10 таблеткадан блистерда, 2 блистер тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга қутида ёки 20 таблеткалар блистерда, 1 блистер тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга қутида.
0,25 г дан қобиқ билан қопланган таблеткалар. 20 таблеткадан блистерда, 1 ёки 2 блистер тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга қутида.
Ёруғликдан ҳимояланган жойда, 25°С дан юқори бўлмаган ҳароратда сақлансин.
4 йил.
Яроқлилик муддати ўтгач қўлланилмасин.
Ишлаб чиқарувчининг жойи ва фаолиятини амалга ошириш жойининг манзили
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида дори воситаларнинг сифати бўйича шикоятларни (таклифлар) ни қабул қилувчи ташкилот номи ва манзили:

Действующее вещества (МНН):
вспомогательные вещества: лактозы моногидрат, целлюлоза микрокристаллическая, повидон, натрия кроскармеллоза, кальция стеарат;
оболочка: OPADRY II Clear 85F19250 (полиэтиленгликоль, полисорбат 80, спирт поливиниловый, тальк).
таблетки круглой формы, двояковыпуклые, желтого или желто-зеленого цвета, покрытые оболочкой. На поверхности таблеток-ядер допускается наличие незначительных вкраплений.
Фармакотерапевтичеcкая группа
противовирусные средства.
Код ATХ: J05A Х17
Механизм действия
Противовирусное действие энисамиума связано с угнетением РНК-полимеразы вируса гриппа.
Энисамиум йодид эффективно подавляет репликацию вируса SARS-CoV-2 in vitro в клетках Caco-2.
Энисамиум обладает противовирусным действием против разных штаммов вируса гриппа A (H1N1, H3N2, H5N1, H7N9), вируса гриппа B, респираторно-синцитиального вируса, а также штаммов альфа-коронавируса NL-63 и бета-коронавируса SARS-CoV-2 in vitro.
Энисамиум йодид продемонстрировал эффективность в отношении штаммов вируса гриппа типа А и В в исследованиях in vitro с использованием дифференцированных нормальных человеческих бронхо-эпителиальных клеток человека (NHBE), клеток гепатоцеллюлярной карциномы человека (HepG2), клеток рабдомиосаркома человека (RD), клеток колоректального аденокарциномы человека (Caco-2).
У хорьков как репрезентативной животной модели для исследования гриппа: энисамиум йодид сокращал выделение вируса гриппа через носовые смывы хорьков, по сравнению с контрольной группой плацебо.
Клиническая эффективность
В исследовании у пациентов с острыми респираторными вирусными инфекциями, в том числе с гриппом, лечение таблетками энисамиум йодида в суточной дозе 1500 мг (2 таблетки по 250 мг 3 раза в день) обеспечивало положительную динамику заболевания, что проявлялось более выраженным уменьшением симптомов вирусной инфекции по сравнению с плацебо (табл. 1).
Раннее и статистически значимое снижение вирусных антигенов в назальных мазках было обнаружено у пациентов, получавших Амизон® по сравнению с плацебо (табл. 2).
Лечение энисамиумом привело к повышению уровня сывороточного интерферона по сравнению с группой плацебо.
Таблица 1.
Облегчение симптомов вирусной инфекции после лечения препаратом Амизон® (количество пациентов /%)
Сутки Кашель Ринит Слабость Головная боль
Амизон® Плацебо Амизон® Плацебо Амизон® Плацебо Амизон® Плацебо
0
59
98,3 %
40
100 %
56
93,3 %
37
92,5 %
34
85 %
3
58
96,7 %
50
83,3 %
35
87,5 %
42
70 %
39
97,5 %
31
51,7 %
25
62,5 %
7
65 %
38
95 %
13
21,7 %
29
72,5 %
17
28,3 %
22
55 %
6
10 %
32,5 %
14
4
6,7 %
0 2
5 %
1
1,7 %
17,5 %
0 3
7,5 %
Таблица 2.
Динамика определения вирусного антигена (количество пациентов / %)
Сутки Вирусные антигены Антигены вируса гриппа
Амизон® Плацебо Амизон® Плацебо
0 60 (100%) 40 (100%) 33 (66%) 22 (55%)
3 17 (28,3%) 29 (72,5%) 8 (13%) 16 (40%)
7 1 (1,7%) 6 (15%) 1 (1,7%) 1 (2,5%)
Результаты третьей фазы клинических исследований показали, что энисамиум йодид хорошо переносится и клинически эффективен, что было продемонстрировано в виде:
• сокращение продолжительности периода повышенной температуры на 1,1 дня;
• сокращение продолжительности катаральных и конституциональных симптомов;
• уменьшение применения отхаркивающих и сосудосуживающих средств;
• уменьшение количества дней нетрудоспособности;
• уменьшение периода выделения вирусов и существенное уменьшение количества пациентов, у которых выявлялись вирусные антигены, по сравнению с группой больных, получавших плацебо.
Большая эффективность энисамиума наблюдалась, когда лечение начиналось раньше.
Абсорбция
Энисамиум йодид быстро всасывается: пик концентрации в плазме достигается между 1,6 — 2,4 часа после однократного приема. Абсолютная биодоступность у человека не изучалась, тогда как относительная биодоступность составляет менее 5%. Равновесное состояние после приема 500 мг три раза в день и 1000 мг дважды в сутки достигается через 3 дня. Аккумуляция препарата не была выявлена.
Исследования на собаках с пероральным введением энисамиум йодида показало, что 35% принятой дозы энисамиум йодида всасывается из желудочно-кишечного тракта. Абсорбция у грызунов (мышей и крыс) составляет менее 5%.
Еда заметно снижает биодоступность энисамиум йодида. Средняя Cmax и AUCinf для 1500мг при сравнении после приема пищи и натощак были снижены на 46,8% и 26,6% соответственно. Средний уровень tmax увеличивается после приема пищи: натощак – 0,75 часа по сравнению с приемом после еды – 2,75 часа.
Степень связывания энисамиум йодида с белками сыворотки крови человека низкая.
Метаболизм
Исходное вещество (энисамиум йодид) у человека частично подлежит конверсии путем гидроксилирования и конъюгации с глюкуроновой кислотой (менее 5%). CYP 2D6, похоже, играет незначительную роль в метаболизме энисамиум йодида. Другие ферменты цитохрома Р450 не участвуют в процессах метаболического превращения исходного вещества.
Выведение
Энисамиум йодид преимущественно выделяется в неизменном виде с мочой. После перорального введения радиоактивно меченного энисамиум йодида собакам экскреция с фекалиями составила 32-35%. Медиана периода полувыведения одноразовых доз энисамиум йодида лежит в диапазоне от 2,69 до 3,35 часов и от 6,00 до 7,34 часов после многократного введения препарата в течение 10 дней.
Фармакокинетика в специальных группах.
Пациенты пожилого возраста
Фармакокинетика энисамиум йодида у пациентов пожилого возраста не изучалась.
Пациенты с поражением печени и почек
Фармакокинетика энисамиум йодида в специальных популяциях не изучалась. Однако, исходя из результатов фармакокинетических исследований, учитывая наличие ренального и энтерального путей выведения, а, так же, низкий уровень метаболизма энисамиум йодида, был сделан вывод, что у субъектов с органическим поражением печени и почек не ожидается существенного накопления энисамиум в плазме при кратковременном применении (до 7 дней) лекарственного средства. Таким образом, ухудшение профиля безопасности у пациентов с указанными выше органическими поражениями маловероятно.
Амизон® показан для лечения и профилактики гриппа и острых респираторных вирусных инфекций.
Таблетки энисамиум йодида глотают, не разжевывая за 2 часа до еды.
Максимальная разовая доза – 1000 мг (1 г), максимальная суточная доза – 2000 мг (2 г).
Лечение. Взрослым энисамиум йодид назначают в дозе 500 мг (0,5 г) 3 раза или 1000 мг (1г) 2 раза в сутки.
Детям старше 12 лет энисамиум йодид назначают в дозе 500 мг (0,5 г) 3 раза в сутки.
Детям в возрасте от 6 до 12 лет назначают по 125 мг (0,125 г) 2– 3 раза в сутки.
Продолжительность лечения – 7 дней.
Профилактика. Взрослым и детям старше 16 лет – по 250 мг (0,25 г) в течение 3–5 дней, в дальнейшем – по 250 мг (0,25 г) 1 раз в 2– 3 дня в течение 2– 3 недель; детям в возрасте 6 – 12 лет – по 125 мг (0,125 г) через день в течение 2-3 недель; детям в возрасте от 12 до 16 лет – по 250 мг (0,25 г) через день в течение 2-3-х недель.
Препарат в данной лекарственной форме не применять детям до 6 лет.
Наиболее распространенными побочными реакциями (ПР) были расстройства вкуса, фолликулит, назофарингит, головная боль и лимфаденопатия (в плацебо-контролируемых исследованиях фазы I). Большинство этих ПР сообщались однократно и исчезали спонтанно. У большинства пациентов эти ПР не привели к прекращению приема энисамиум йодида.
В плацебо-контролируемом исследовании III фазы были зарегистрированы слабо выражены желудочно- кишечные расстройства (горький вкус во рту), изжога и жжение в горле.
Учитывались только побочные явления, которые чаще отмечались в группе энисамиум йодида по сравнению с группой плацебо, и которые сообщались более чем в двух человек.
В таблице 3 приведены побочные реакции, которые наблюдались в ходе клинических исследований и пострегистрационного применения препарата. Частота определяется следующим образом: очень часто (≥1/10), часто (≥1/100, <1/10), нечасто (>1/1 000, <1/100) и частота неизвестна (невозможно установить по имеющимся данным).
Таблица 3
Класс органов систем Очень часто Часто Нечасто Частота неизвестна*
Исследования Повышение уровня стимулирующего гормона щитовидной железы в крови Повышение артериального давления
Общие нарушения Утомляемость
Инфекции и инвазии Фолликулит
Назофарингит
Ринит
Нарушения со стороны дыхательной системы, органов грудной клетки и средостения Задышка
Нарушения со стороны крови и лимфатической системы Лимфаденопатия
Нарушения со стороны нервной системы Головная боль Головокружение
Нарушения со стороны органов зрения Отек век
Нарушения со стороны скелетно-мышечной системы и соединительной ткани
Артралгия
Нарушения со стороны кожи и подкожной клетчатки
Эритема
Отек лица
Зуд лица
Отек
Зуд
Высыпания
Папулезная сыпь
Крапивница
Нарушения со стороны желудочно-кишечного тракта Диарея
Сухость во рту
Расстройства вкуса
Диспепсия
Тошнота
Рвота
Боль в животе
* Сообщение в пострегистрационный период
Сообщение о подозреваемых побочные реакции
Сообщение о подозреваемых побочные реакции после регистрации лекарственного средства имеет важное значение. Это обеспечивает постоянный мониторинг соотношения польза/риск применения лекарственного средства. Медицинских работников просят сообщать обо всех подозреваемых побочные реакции с помощью государственной системы отчетности.
Повышенная чувствительность к препаратам, которые содержат йодид, молекулярный йод или ковалентно связанный йод, а также другим компонентам препарата.
Энисамиум йодид может снизить поглощение радиоактивных изотопов йода щитовидной железой на период до 6 недель.
Следует избегать одновременного применения йодсодержащих лекарственных средств, а также контрастных веществ и лекарственных препаратов, содержащих ковалентно связанный йод; обработки ран большой площади с использованием йодсодержащих антисептиков (например, молекулярный йод) из-за возможного увеличения риска нарушения функции щитовидной железы.
Прием энисамиум йодида приводит к увеличению уровня йодида в плазме. Вторичное повышение уровня циркулирующего йодида запускает механизм саморегуляции функции щитовидной железы, при котором подавляется захвата неорганического йодида тиреоцитах, что способствует предотвращению избыточного образования тиреоидных гормонов; при этом транзиторно повышается уровень тиреотропного гормона (феномен Вольфа-Чайкова). Этот эффект длится несколько дней после прекращения лечения функция щитовидной железы нормализуется. В отдельных случаях наблюдалось транзиторное повышение тиреотропного гормона в течение нескольких недель.
Отсутствует информация о неблагоприятном влиянии энисамиум йодида у пациентов с нарушениями функции щитовидной железы и пациентов, у которых ранее развился гипотиреоз. Тем не менее, целесообразно контролировать функцию щитовидной железы во время лечения энисамиум йодидом.
Другие йодсодержащие препараты не должны использоваться во время лечения и в течение 7 дней после окончания лечения энисамиум йодидом.
Вспомогательные вещества
Содержание лактозы в таблетке Амизон® 0,125 г: 5,225 мг/табл или 0,0153 ммоль/табл или 3,37% от общей массы таблетки.
Содержание лактозы в таблетке Амизон® 0,250 г: 10,45 мг/табл или 0,0306 ммоль/табл или 3,37% от общей массы таблетки.
Если у Вас установлен непереносимость некоторых сахаров, проконсультируйтесь с врачом, прежде чем принимать Амизон®. Таким пациентам можно назначать капсулы, не содержащие лактозу.
Содержание натрия в таблетке Амизон® 0,125 г: 0,285 мг/табл или 0,0124 ммоль/табл или 0,18% от общей массы таблетки.
Содержание натрия в таблетке Амизон® 0,250 г: 0,570 мг/табл или 0,0248 ммоль/табл или 0,18% от общей массы таблетки.
Это лекарственное средство содержит менее 1 ммоль (23 мг)/дозу натрия, то есть практически свободный от натрия.
Применение при беременности и в период лактации
Противопоказано применять препарат в период беременности, поскольку клинические исследования энисамиум йодида с участием беременных женщин не проводились. Исследования на животных не выявили прямого или опосредованного влияния на репродуктивную функцию/фертильность.
Неизвестно, выделяется энисамиум йодид или его метаболиты с грудным молоком у человека. Невозможно исключить риск попадания энисамиум йодида в организм новорожденного / младенец.
Прием препарата Амизон® не влияет на способность управлять автотранспортом или работу с другими механизмами.
В клинических исследованиях и в период пострегистрационного применения не было получено никаких сообщений о передозировке препаратом Амизон®.
Специфического антидота не существует.
Таблетки, покрытые оболочкой, по 0,125 г. По 10 таблеток в блистере, по 2 блистера вместе с инструкцией по медицинскому применению в пачке или по 20 таблеток в блистере, по 1 блистеру вместе с инструкцией по медицинскому применению в пачке.
Таблетки, покрытые оболочкой, по 0,25 мг. По 20 таблеток в блистере, по 1 или 2 блистера вместе с инструкцией по медицинскому применению в пачке.