• Балғам шаклланишининг кучайиши билан биргаликда кечадиган бронхо-ўпка тизимнинг ўткир ва сурункали касалликларини даволаш.
• Парацетамолнинг дозасини ошириб юборишда қўлланилади.
Саше
Перорал қўллаш
Катталар ва 13 ёшдан бошлаб болалар учун
Cекира® 600
ацетилцистеин
оғиз орқали қабул қилиш учун кукун
1 саше қуйидагиларни сақлайди:
фаол модда: ацетилцистеина 600 мг;
ёрдамчи моддалар: сорбитол (Е 420), аспартам (Е 951), рибофлавин (Е 101), апельсин ҳидли ароматизатор.
сарғиш туслидан оч-сариқ крем тусли сояга эга рангдаги бироз олтингугурт ҳидига эга бўлган ўзига хос апельсинли ёт механик қўшимчаларсиз кукун.
балғам кўчирувчи препаратлар, йўталга қарши воситалар билан комбинациясидан ташқари. Муколитиклар.
АТХ коди: R05CB01
N-ацетил-L-цистеин (АЦ) шиллиқ ва мукопурулент секрецияларга, жумладан балғамдаги гиалин ва йирингли компонентларга, ёпишқоқлик берувчи мукопротеин комплекслари ва нуклеин кислоталарнинг деполимеризацияси орқали яққол муколитик таъсир кўрсатади. Қўшимча хусусиятлари: индукцияланган мукоцит гиперплазиясининг камайиши, II турдаги пневмоцитларни рағбатлантириш туфайли сурфактант ишлаб чиқаришнинг кўпайиши, мукоцилиар клиренсни яхшиланишига ёрдам берадиган мукоцилиар аппарати фаоллигини стимуляциялаш.
N-ацетил-L-цистеин, шунингдек оксидловчи радикалларнинг электрофил гуруҳлари билан бевосита таъсир ўтказишга қодир бўлган нуклеофил эркин тиол гуруҳи (SH) мавжудлиги туфайли ҳам бевосита антиоксидант таъсирга эга. АЦ фаол фагоцитларнинг миелопероксидаза томонидан ишлаб чиқарилган кучли оксидловчи воситаси бўлган гипохлорид кислотаси (HOCl) томонидан эластазани ингибиция қилувчи фермент – α-1-антитрипсиннинг инактивациясини олдини олади.
Бундан ташқари, АЦнинг молекуляр тузилиши унинг ҳужайра мембраналарига осонгина кириб боришига имкон беради. Ҳужайра ичида АЦ глутатион синтези учун муҳим аминокислота бўлган L-цистеина ҳосил қилиш учун деацетилланади. Бундан ташқари, глутатионнинг пешкурсори бўлган АЦ билвосита антиоксидант таъсирга эга. Глутатион жуда фаол трипептид бўлиб, ҳайвонларнинг турли тўқималарида кенг тарқалган ва ҳужайранинг функционал қобилиятини ва унинг морфологик яхлитлигини сақлаш учун ажралмас ҳисобланади. Аслида, бу экзо- ва эндоген оксидловчи радикалларга ва баъзи цитотоксик моддаларга, шу жумладан парацетамолга қарши энг муҳим ҳужайра ичидаги ҳимоя механизмининг бир қисми ҳисобланади.
Парацетамол глутатион таркибини аста-секин камайтириш орқали цитотоксик таъсирга эга. АЦ глутатионнинг етарли даражасини сақлаб туришда асосий роль ўйнайди ва шу билан уяли ҳимояни кучайтиради. Натижада, АЦ парацетамол билан заҳарланиш учун ўзига хос антидотдир.
СОЎК бўлган пациентларда 6 ҳафта давомида суткада 1200 мг АЦ қабул қилиш нафас олиш ҳажмининг сезиларли даражада ошишига ва ўпканинг мажбурий ҳаётий сиғими (ЎМҲС), эҳтимол ҳаво тутилишининг пасайиши туфайли ошишига олиб келди.
Идиопатик ўпка фибрози (ИЎФ) бўлган пациентларда ацетилцистеинни бир йил давомида суткада 3 марта 600 мг дан перорал қўллаш стандарт ИЎФ терапияси (преднизолон ва азатиоприн) билан биргаликда ўпканинг ҳаётий сиғимини (ЎҲС) ва углерод оксидини битта нафас олиш усули билан ўлчанган, ўпканинг диффуз қобилиятини сақлаб қолишга ёрдам беради.
Бир йил давомида ингаляцион терапия шаклида АЦ ИЎФ бўлган пациентларда касалликнинг ривожланиш интенсивлигининг пасайишига ёрдам берди.
Муковисцидоз беморларда жуда юқори дозаларда (4 ҳафта давомида ҳар куни 3000 мг гача) қўлланилганда, АЦ сезиларли токсик таъсир кўрсатмади.
АЦнинг антиоксидант самарадорлиги балғамдаги эластаза фаоллигининг яққол пасайиши билан боғлиқ бўлиб, бу муковисцидози бўлган пациентларда ўпка функциясининг энг муҳим кўрсаткичи ҳисобланади. Бундан ташқари, даволаниш фонида нафас йўлларида нейтрофиллар сони, шунингдек эластазга бой гранулаларни фаол равишда чиқарадиган нейтрофиллар сони камайган.
Сўрилиши
Одамларда ацетилцистеин перорал юборилгандан кейин бутунлай сўрилади. Ичак деворларидаги метаболизм ва биринчи ўтишнинг таъсири туфайли перорал қабул қилиш билан ацетилцистеиннинг биокираолиши жуда паст (тахминан 10%). Турли хил дозалаш шакллари учун фарқлар аниқланмади. Турли нафас олиш ва юрак касалликлари бўлган пациентларда қон плазмасидаги АЦнинг максимал концентрацияси қабул қилинганидан кейин 1-3 соат ўтгач эришилади ва 24 соат давомида юқори бўлиб қолади.
Тақсимланиши
Ацетилцистеин организмда ўзгармаган (20%) ва метаболитлар (фаол) (80%) сифатида тақсимланади, шу билан бирга у асосан жигар, буйрак, ўпка ва бронхиал секрецияларда аниқланади. АЦ тақсимланиш ҳажми 0,33 дан 0,47 л / кг гача. Плазма оқсиллари билан боғланиш қабул қилингандан  кейин 4 соат ўтгач тахминан 50% ни ташкил қилади ва 12 соатдан кейин 20% гача камаяди.
Метаболизм ива чиқарилиши
Перорал қабул қилингандан сўнг, АЦ ичак ва жигар деворларида тез ва кенг метаболизмга учрайди. Шаклланган метаболит цистеин фаол ҳисобланади. Кейинчалик, ацетилцистеин ва цистеин худди шу тарзда метаболизмга учрайди. Дозанинг тахминан 30% буйраклар орқали чиқарилади. Т1/2 АЦ 6,25 соатни ташкил қилади.
– Балғам шаклланишининг кучайиши билан биргаликда кечадиган бронхо-ўпка тизимнинг ўткир ва сурункали касалликларини даволаш.
– Парацетамолнинг дозасини ошириб юборишда қўлланилади.
Катталар ва 12 ёшдан ошган болалар
1 саше 600 мг 1/3 стакан сувда эритлади, суткада 1 марта қабул қилинади.
Даволаш курсининг давомийлиги шифокор томонидан касалликнинг хусусиятига (ўткир ёки сурункали) қараб индивидуал равишда белгиланади.
Парацетамолнинг дозаси ошириб юборилганда
Заҳарли моддани қабул қилганидан кейинги дастлабки 10 соат ичида Секира® 600 препарати иложи борича тезроқ 140 мг/кг миқдорида, сўнгра 1-3 кун давомида ҳар 4 соатда 70 мг/кг миқдорида қабул қилинади.
Секира® 600 препаратини эритма тайёрлангандан сўнг дарҳол кечиктирмасдан қабул қилиш керак.
12 ёшдан ошган болалар учун қўлланилади.
Ацетилцистеинни перорал қабул қилиш билан боғлиқ энг кўп учрайдиган ножўя реакциялар меъда-ичак реакциялари ҳисобланади. Ўта юқори сезувчанлик реакциялари, шу жумладан анафилактик шок, анафилактик/анафилактоид реакция, бронхоспазм, ангионевротик шиш, тошма ва қичишиш камроқ кузатилган.
Қуйидаги жадвалда ножўя реакциялар аъзолар тизимининг синфлари ва учраш тез-тезлиги бўйича кўрсатилган (жуда тез-тез (≥ 1/10), тез-тез (≥ 1/100 учун < 1/10), тез-тез эмас (≥ 1/1 000 учун < 1/100), кам холларда (≥ 1/10 000 дан  < 1/1 000 гача), жуда кам холларда (< 1/10 000) ва номаълум (мавжуд бўлган маълумотларга кўра баҳолаш мумкин эмас).
Ҳар бир гуруҳда ножўя реакцияларнинг оғирлигини пасайиб бориш тартибида келтирилган.
Аъзолар тизими синфи  Ножўя реакциялари
Тез-тез
(≥1/1000 –<1/100)
Кам холларда  (≥1/10000 – <1/1000) Жуда кам холларда (<1/10000) Номаълум
Иммунитет тизими томонидан Ўта юқори сезувчанлик Анафилактик шок, анафилактик /
анафилактоид реакциялар
Қон ва лимфатик тизими томонидан Анемия
Нерв тизими томонидан Бош оғриғи
Эшитиш аъзолари ва лабиринт томонидан Қулоқларда шовқин
Нафас олиш тизими томонидан Ринорея
Юрак томонидан Тахикардия
Қон-томирлар томонидан Геморрагия
Кўкрак қафаси ва кўксоралиғи аъзолари томонидан Бронхоспазм, диспноэ
Меъда-ичак йўллари томонидан Қусиш,
диарея, стоматит,
қорин оғриғи, кўнгил айниш
Диспепсия Оғиздан ёмон ҳид келиши
Тери ва тери ости тўқималари томонидан Эшакеми, тошмалар, Квинке шиши,
Қичишиш
Экзема
Умумий бузилишлар ва инхекция жойида бузилишлар Гипертермия Юзни шиши
Тадқиқотлар Артериал босимини пасайтириш
Жуда кам ҳолларда, масалан, Стивенс-Джонсон синдроми ва Лайел синдроми каби ацетилцистеинни қабул қилиш билан боғлиқ ҳолда терининг оғир реакциялари қайд этилган. Кўпгина ҳолларда, камида битта дори воситаси тери-шиллиқ қавати синдромининг сабаби бўлиши мумкин. Шунинг учун, агар терида ёки шиллиқ пардаларда янги ўзгаришлар пайдо бўлса, сиз шифокор билан маслаҳатлашиб, ацетилцистеинни қабул қилишни дарҳол тўхтатишингиз керак.
Тромбоцитлар агрегациясининг пасайиши ҳолатлари бўлган, аммо бунинг клиник аҳамияти аниқланмаган.
– ацетилцистеинга ёки препаратнинг ҳар қандай ёрдамчи моддаларига ўта юқори сезувчанликда.
– Ўткир босқичда меъда ва ўн икки бармоқли ичакнинг меъда ярасининг кучайиши, қон туфлаш, ўпкадан қон кетишида.
– 12 ёшгача бўлган болалар. Бу парацетамолнинг дозасини ошириб юборилишини даволашда қўллаш учун қарши кўрсатма ҳисобланмайди.
Ацетилцистеинни бошқа препаратлар билан бир хил идишда эритиш тавсия этилмайди.
Ўзаро ҳамкорлик тадқиқотлари фақат катталар иштирокида ўтказилди.
Йўталга қарши воситаларни ацетицистеин билан биргаликда қўллаш йўтал рефлексини бостириш туфайли балғамнинг турғунлигини ошириши мумкин.
Фаоллаштирилган кўмир ацетилцистеин самарадорлигини пасайтиради.
Антибиотикларни ацетилцистеин билан инактивация қилиш тўғрисидаги маълумотлар ҳозиргача фақат in vitro шароитлардаги тадқиқотларда моддаларни тўғридан-тўғри аралаштириш орқали олинган. Агар бир вақтнинг ўзида ацетилцистеин ва перорал препаратларни (шу жумладан антибиотикларни) қўллаш зарур бўлса, уларни камида 2 соат интервалида олиш керак. Бу цефиксим ва лоракарбефага тааллуқли эмас.
Нитроглицерин ва ацетилцистеинни бир вақтда қабул қилиш билан сезиларли артериал гипотензия ва чакка артериясининг кенгайиши аниқланди. Агар керак бўлса, пациентларда нитроглицерин ва ацетилцистеинни бир вақтнинг ўзида қўллаш артериал гипотензия учун кузатилиши керак, бу оғир кечиши мумкин, ва улар бош оғриғи эҳтимоли ҳақида огоҳлантирилиши керак.
Ацетилцистеин ва карбамазепинни бир вақтда қўллаш субтерапевтик карбамазепин даражасига олиб келиши мумкин.
Ацетилцистеин цистеин донор бўлиши ва глутатион даражасини ошириши мумкин, бу кислородсиз радикалларни ва организмдаги баъзи токсик моддаларни зарарсизлантиришга ёрдам беради.
Лаборатория тадқиқотларига таъсири
Ацетилцистеин салицилатларнинг колориметрик тадқиқотларига ва сийдикдаги кетон таналарини аниқлашга таъсир қилиши мумкин.
Номутаносиблиги
Ацетилцистеинни эритишда шиша идишлардан фойдаланиш, металл ва каучук юзалар билан алоқа қилмаслик керак.
Ацетилцистеинни бошқа препаратлар билан бир стаканда эритиш тавсия этилмайди.
Бронхиал астмаси бўлган пациентлар бронхоспазмнинг ривожланиши мумкинлиги сабабли препарат билан даволаш вақтида қаттиқ назорат остида бўлиши керак. Бронхоспазм бўлса, ацетилцистеинни даволашни дарҳол тўхтатиш керак.
Меъда ва ўн икки бармоқли ичак яраси бўлган пациентларда, айниқса меъда  шиллиқ қаватини безовта қиладиган бошқа препаратлар бир вақтда қўллашда препаратни эҳтиёткорлик билан қабул қилиш тавсия этилади.
Жигар ёки буйрак касалликлари бўлган пациентларга организмда азот сақловчи моддалар тўпланиб қолмаслиги учун эҳтиёткорлик билан ацетилцистеин буюрилиши керак.
Ацетилцистеин гистамин метаболизмига таъсир қилади, шунинг учун гистаминни ўзлаштираолмайдиган пациентларга узоқ муддатли терапия буюрилмаслиги керак, чунки бу ўзлаштираолмаслик симптомларига (бош оғриғи, вазомотор ринит, қичишиш) олиб келиши мумкин.
Ацетилцистеинни, асосан, даволаш бошида қўллаш бронхиал секрецияни суюлтиришга ва унинг ҳажмини оширишга олиб келиши мумкин. Агар пациент балғамни самарали йўталиб чиқара олмаса, постурал дренаж ва бронхоаспирация зарур.
Енгил олтингугуртли ҳид препаратнинг ўзгариши белгиси ҳисобланмайди, балки таъсир этувчи модда ҳисобланади.
Муколитик воситалар 2 ёшгача бўлган болаларда бронхиал обструкцияни келтириб чиқариши мумкин. Ушбу ёш гуруҳидаги болаларда нафас олиш тизимининг физиологик хусусиятлари туфайли нафас йўлларининг секрециясини тозалаш қобилияти чекланган. Шунинг учун муколитикларни 2 ёшгача бўлган болаларда қўлламаслик тавсия этилади.
Секира® 600 таркибида фенилаланин манбаи бўлган аспартам сақлайди. Фенилкетонурияси бўлган пациентларда буни ҳисобга олиш керак.
Препарат сорбитол сақлайди, шунинг учун наслий фруктозани ўзлаштираолмайдиган пациентлар ушбу препаратни қабул қилмасликлари тавсия этилади.
Ҳомиладорлик ёки лактация даврида қўлланилиши
Ҳомиладор аёлларда ацетилцистеинни қўллаш бўйича клиник маълумотлар чекланган. Ҳайвонларда ўтказилган тадқиқотларни ҳомиладорлик, эмбрио-фетал ривожланиш, туғиш ва туғруқдан кейинги ривожланишга бевосита ёки билвосита салбий таъсирларни аниқламади. Профилактика чораси сифатида ҳомиладорлик вақтида Секира® 600 препаратини қўллашдан сақланиш керак.
Ҳомиладорлик вақтида препаратни қўллашдан олдин, потенциал хавфларни кутилган фойда билан солиштириш керак.
Она сутига ўтиши ҳақида маълумотлар йўқ. Бола учун хавфни истисно қилиб бўлмайди.
Эмизишнинг бола учун фойдаси ва аёл учун фойдасини ҳисобга олган ҳолда, эмизишни тўхтатиш ёки препаратни қўллашни тўхтатиш/рад этиш тўғрисида қарор қабул қилиш керак.
Автотранспорт воситаларини ёки бошқа механизмларни бошқаришда реакция тезлигига таъсир қилиш қобилияти
Ацетилцистеин автомобилни бошқариш қобилиятига ва бошқа механизмларга таъсир қилиши ҳақида ҳеч қандай далиллар йўқ.
Ичга қабул қилиш учун тавсия этилган ацетилцистеиннинг дозалаш шаклларининг дозасини ошириб юбориш ҳолатлари ҳақида маълумотлар йўқ.
Кўнгиллилар уч ой давомида ҳеч қандай жиддий ножўя таъсирларсиз суткада 11,6 г ацетилцистеин қабул қилишди.
Ацетилцистеинни суткада 500 мг/кг дозада қабул қилинганда дозани ошириб юборилишини келтириб чиқармайди.
Симптомлари.
Дозани ошириб юбориш кўнгил айниши, қусиш ва диарея каби меъда-ичак симптомлари билан намоён бўлиши мумкин.
Даволаш.
Ацетилцистеин билан заҳарланиш учун махсус антидот йўқ, терапия симптоматикдир.
600 мг/3 г дан сашеда оғиз орқали қабул қилиш учун кукун. 10 та сашедан тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга картон қутида.
Оригинал ўрамида, 25 °С дан юқори бўлмаган ҳароратда сақлансин. Болалар ололмайдиган жойда сақлансин.
Ўрамида кўрсатилган препаратнинг яроқлилик муддати ўтганидан сўнг қўлланилмасин.
«Фармак» АЖ. Украина, 04080, Киев, Кирилловская кўчаси, 63 уй
Украина, 04080, Киев, Кирилловская кўчаси, 74 уй
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида дори воситларининг сифати бўйича эътирозлар (таклифларни) қабул қилувчи ташкилотнинг номи ва манзили

Действующее вещество: Ацетилцистеин
• Лечение острых и хронических заболеваний бронхолегочной системы, сопровождающихся повышенным образованием мокроты.
• Передозировка парацетамолом.
Саше
Для взрослых и детей с 13 лет
Cекира® 600
ацетилцистеин
порошок для орального раствора
1 саше содержит:
активное вещество: ацетилцистеина 600 мг;
вспомогательные вещества: сорбитол (Е 420), аспартам (Е 951), рибофлавин (Е 101), ароматизатор с запахом апельсина.
порошок светло-желтого цвета с кремовым оттенком, без посторонних механических включений с характерным апельсиновым, слегка серным запахом.
Фармакотерапевтическая группа:
отхаркивающие препараты, кроме комбинаций с противокашлевыми средствами. Муколитики.
Код АТХ: R05CB01
N-ацетил-L-цистеин (АЦ) оказывает выраженное муколитическое действие на слизистый и слизисто-гнойный секреты за счет деполимеризации мукопротеиновых комплексов и нуклеиновых кислот, которые придают вязкость гиалиновому и гнойному компонентам мокроты и другим секретам. Дополнительные свойства: снижение индуцированной гиперплазии мукоцитов, повышение выработки сурфактанта за счет стимуляции пневмоцитов типа II, стимуляция активности мукоцилиарного аппарата, что способствует улучшению мукоцилиарного клиренса.
N-ацетил-L-цистеин также оказывает прямое антиоксидантное действие за счет наличия нуклеофильной свободной тиольной группы (SH), которая способна непосредственно взаимодействовать с электрофильными группами окислительных радикалов. АЦ предотвращает инактивацию α-1-антитрипсина – фермента, который ингибирует эластазу, хлорноватистой кислотой (HOCl) – сильным окислителем, который вырабатывается миелопероксидазой активных фагоцитов.
Кроме того, молекулярная структура АЦ дает ему возможность легко проникать через клеточные мембраны. Внутри клетки АЦ деацетилируется с образованием L-цистеина, незаменимой аминокислоты для синтеза глютатиона. В дополнение к этому АЦ, который является прекурсором глютатиона, оказывает непрямой антиоксидантный эффект. Глютатион является высокоактивным трипептидом, распространенным в различных тканях животных и незаменимым для сохранения функциональной способности клетки и ее морфологической целостности. Фактически он является частью наиболее важного внутриклеточного механизма защиты от окислительных радикалов, как экзо-, так и эндогенных, и некоторых цитотоксических веществ, включая парацетамол.
Парацетамол оказывает цитотоксическое действие путем прогрессирующего снижения содержания глутатиона. АЦ играет первостепенную роль в сохранении адекватных уровней глютатиона, таким образом усиливая клеточную защиту. В результате этого АЦ представляет собой специфический антидот при отравлении парацетамолом.
У больных ХОЗЛ прием 1200 мг АЦ в сутки в течение 6 недель приводил к значительному повышению объема вдоха и форсированной жизненной емкости легких (ФЖЕЛ), возможно, вследствие уменьшения воздушного захвата.
У больных с идиопатическим фиброзом легких (ИФЛ) применение ацетилцистеина перорально по 600 мг 3 раза в сутки в течение одного года в сочетании со стандартной терапией ИФЛ (преднизолон и азатиоприн) способствовало сохранению жизненной емкости легких (ЖЕЛ) и диффузной способности легких, измеренной методом одиночного вдоха окиси углерода.
В форме ингаляционной терапии в течение одного года АЦ способствовал снижению интенсивности прогрессирования заболевания у больных с ИФЛ.
При применении в очень высоких дозах (до 3000 мг ежедневно в течение 4 недель) больным муковисцидозом АЦ не оказывал значительного токсического действия.
Антиоксидантная эффективность АЦ связана с выраженным снижением активности эластазы в мокроте, что является самым значительным показателем функции легких у больных муковисцидозом. Кроме этого, на фоне лечения отмечалось снижение количества нейтрофилов в дыхательных путях, а также количества нейтрофилов, активно выделяющих богатые эластазой гранулы.
Абсорбция
У человека после перорального приема ацетилцистеин полностью абсорбируется. Из-за метаболизма в стенках кишечника и эффекта первого прохождения биодоступность ацетилцистеина при пероральном приеме очень низкая (около 10 %). Для различных лекарственных форм различий не выявлено. У больных с различными дыхательными и сердечными заболеваниями максимальная концентрация АЦ в плазме крови достигается через 1–3 часа после приема и остается высокой в течение 24 часов.
Ацетилцистеин распределяется в организме как в неизмененном виде (20 %), так и в виде метаболитов (активных) (80 %), при этом он определяется в основном в печени, почках, легких и бронхиальном секрете. Объем распределения АЦ – от 0,33 до 0,47 л/кг. Связывание с белками плазмы крови составляет около 50 % через 4 часа после приема и уменьшается до 20 % через 12 часов.
Метаболизм и выведение
После перорального приема АЦ быстро и экстенсивно метаболизируется в стенках кишечника и печени. Образованный метаболит, цистеин, рассматривают как активный. Далее ацетилцистеин и цистеин метаболизируются одним и тем же путем. Около 30 % дозы выводится почками. Т1/2 АЦ составляет 6,25 часа.
Взрослые и дети старше 12 лет
1 саше 600 мг растворить в 1/3 стакана воды и принимать 1 раз в сутки.
Продолжительность курса лечения определяет врач индивидуально в зависимости от характера заболевания (острое или хроническое).
Передозировка парацетамолом
В первые 10 часов после приема токсичного вещества как можно быстрее принимают препарат Секира® 600 из расчета 140 мг/кг, далее – из расчета 70 мг/кг каждые 4 часа в течение 1–3 дней.
Препарат Секира® 600 необходимо принять без промедления, сразу же после приготовления раствора.
Применять детям старше 12 лет.
Наиболее частыми побочными реакциями, связанными с пероральным приемом ацетилцистеина, являются желудочно-кишечные реакции. Реакции гиперчувствительности, включая анафилактический шок, анафилактическую/анафилактоидную реакцию, бронхоспазм, ангионевротический отек, сыпь и зуд, отмечались реже.
В таблице ниже побочные реакции указаны по классам систем органов и частоте возникновения (очень часто (≥ 1/10), часто (≥ 1/100 к < 1/10), нечасто (≥ 1/1 000 к < 1/100), редко (≥ 1/10 000 до < 1/1 000), очень редко (< 1/10 000) и неизвестно (нельзя оценить по имеющимся данным).
В каждой группе побочные реакции указаны в порядке уменьшения их тяжести.
Класс систем органов Побочные реакции
Нечасто
(≥1/1000 –<1/100)
Редко (≥1/10000 – <1/1000) Очень редко (<1/10000) Неизвестно
Со стороны иммунной системы Гиперчувствите-льность Анафилакти-ческий шок, анафилакти-ческие/
анафилактоид-ные реакции
Со стороны крови и лимфатической системы Анемия
Со стороны нервной системы Головная боль
Со стороны органов слуха и лабиринта Звон в ушах
Со стороны дыхательной системы Ринорея
Со стороны сердца Тахикардия
Со стороны сосудов Геморрагии
Со стороны органов грудной клетки и средостения Бронхоспазм, диспноэ
Со стороны желудочно-кишечного тракта Рвота,
диарея, стоматиты, абдоминальная боль, тошнота
Диспепсия Неприятный запах изо рта
Со стороны кожи и подкожных  тканей Крапивница, высыпания,
отек Квинке,
зуд
Экзема
Общие расстройства и нарушения в месте введения Гипертермия Отек лица
Исследования Снижение артериального давления
В очень редких случаях в связи с приемом ацетилцистеина сообщалось о тяжелых кожных реакциях, таких как, например, синдром Стивенса–Джонсона и синдром Лайелла. В большинстве случаев, как минимум, еще одно лекарственное средство может с большей вероятностью быть причиной появления кожно-слизистого синдрома. Поэтому при появлении любых новых изменений на коже или слизистых оболочках нужно обратиться к врачу и немедленно отменить прием ацетилцистеина.
Отмечались случаи снижения агрегации тромбоцитов, но клиническое значение этого не определено.
• Известная гиперчувствительность к ацетилцистеину или к любому из вспомогательных веществ препарата.
• Язвенная болезнь желудка и двенадцатиперстной кишки в стадии обострения, кровохарканье, легочное кровотечение.
• Детский возраст до 12 лет. Это не противопоказание к применению при лечении передозировки парацетамолом.
Не рекомендуется растворение в одной емкости ацетилцистеина с другими препаратами.
Исследования взаимодействия проводились только с участием взрослых.
Применение вместе с ацетилцистеином противокашлевых средств может усилить застой мокроты из-за подавления кашлевого рефлекса.
Активированный уголь снижает эффективность ацетилцистеина.
Сведения об инактивации антибиотиков ацетилцистеином до сих пор получены только в исследованиях in vitro при непосредственном смешивании веществ. При необходимости одновременного применения ацетилцистеина и пероральных препаратов (включая антибиотики) их следует принимать с интервалом не менее 2 часов. Это не касается цефиксима и лоракарбефа.
При одновременном приеме нитроглицерина и ацетилцистеина выявлено значительную артериальную гипотензию и расширение височной артерии. При необходимости одновременного применения нитроглицерина и ацетилцистеина у пациентов следует контролировать артериальную гипотензию, которая может иметь тяжелый характер, и следует предупредить их о возможности возникновения головной боли.
Одновременное применение ацетилцистеина и карбамазепина может привести к субтерапевтическому уровню карбамазепина.
Ацетилцистеин может быть донором цистеина и повышать уровень глютатиона, который способствует детоксикации свободных радикалов кислорода и определенных токсичных веществ в организме.
Влияние на лабораторные исследования
Ацетилцистеин может влиять на колориметрические исследования салицилатов и на определение кетоновых тел в моче.
Несовместимость
При растворении ацетилцистеина необходимо пользоваться стеклянной посудой, избегать контакта с металлическими и резиновыми поверхностями.
Не рекомендуется растворение в одном стакане ацетилцистеина с другими препаратами.
Пациенты, больные бронхиальной астмой, во время лечения препаратом должны находиться под строгим контролем из-за возможного развития бронхоспазма. В случае возникновения бронхоспазма лечение ацетилцистеином следует немедленно прекратить.
Рекомендуется с осторожностью принимать препарат пациентам с язвой желудка и двенадцатиперстной кишки в анамнезе, особенно в случае сопутствующего приема других лекарственных средств, раздражающих слизистую оболочку желудка.
Пациентам с заболеваниями печени или почек ацетилцистеин следует назначать с осторожностью во избежание накопления азотсодержащих веществ в организме.
Ацетилцистеин влияет на метаболизм гистамина, поэтому не следует назначать длительную терапию пациентам с непереносимостью гистамина, поскольку это может привести к появлению симптомов непереносимости (головная боль, вазомоторный ринит, зуд).
Применение ацетилцистеина, главным образом в начале лечения, может вызвать разжижение бронхиального секрета и увеличить его объем. Если пациент не способен эффективно откашливать мокроту, необходимы постуральный дренаж и бронхоаспирация.
Легкий серный запах не является признаком изменения препарата, а является специфическим для действующего вещества.
Муколитические средства могут вызывать бронхиальную обструкцию у детей в возрасте младше 2 лет. Вследствие физиологических особенностей дыхательной системы у детей этой возрастной группы способность очистки секреции дыхательных путей ограничена. Поэтому муколитики не следует применять детям младше 2 лет.
Секира® 600 содержит аспартам, источник фенилаланина. Это необходимо учитывать пациентам с фенилкетонурией.
Лекарственное средство содержит сорбитол, поэтому пациентам с наследственной непереносимостью фруктозы этот препарат принимать не следует.
Клинические данные о применении ацетилцистеина беременным женщинам ограничены. Исследования на животных не выявили прямых или косвенных негативных воздействий на беременность, эмбрио-фетальное развитие, роды и постнатальное развитие. В качестве меры пресечения следует избегать применения лекарственного средства Секира® 600 в период беременности.
Перед использованием лекарственного средства в период беременности потенциальные риски должны сопоставляться с ожидаемой пользой.
Информация о проникновении в грудное молоко отсутствует. Риск для ребенка не может быть исключен.
Необходимо принять решение о прекращении грудного вскармливания или о прекращении/отказе от применения лекарственного средства с учетом пользы грудного кормления для ребенка и пользы для женщины.
Нет подтверждения, что ацетилцистеин влияет на способность управлять автомобилем и другими механизмами.
Нет данных о случаях передозировки лекарственных форм ацетилцистеина, предназначенных для приема внутрь.
Добровольцы принимали 11,6 г ацетилцистеина в сутки в течение трех месяцев без возникновения каких-либо серьезных побочных эффектов.
Ацетилцистеин при приеме в дозах 500 мг/кг/сутки не вызывает передозировки.
Симптомы.
Передозировка может проявляться желудочно-кишечными симптомами, такими как тошнота, рвота и диарея.
Лечение.
Специфического антидота при отравлении ацетилцистеином нет, терапия симптоматическая.
Порошок для орального раствора по 600 мг/3 г в саше. По 10 саше вместе с инструкцией по медицинскому применению в пачке из картона.
Хранить в оригинальной упаковке при температуре не выше 25 °С.
Наименование и адрес организации, принимающей претензии (предложения) по качеству лекарственных средств на территории Республики Узбекистан: