• Бурун битиши билан кечувчи ўткир респиратор касалликлар.
• Бурун бўшлиғининг ёндош бўшлиғи касалликларида, евстахиитда дренажни ва бурундан нафас олишни тиклаш учун.
• Бурун йўлларида диагностик муолажалардан олдин шишни бартараф қилиш учун қўлланади.
Бурун спрейи
Ринт® назальный спрей увлажняющий
назал спрейи
1 мл препарат қуйидагиларни сақлайди:
фаол модда: 100% моддага қайта ҳисобланганда 0,5 мг оксиметазолин гидрохлориди;
ёрдамчи моддалар: мойчечак мойи, эвкалиптол, бензалконий хлориди, динатрий эдетати (Трилон Б), бензил спирти, глицерин, полиэтиленгликоль 400 (макрогол 400), повидон, натрий карбоксиметилцеллюлоза –микрокристалл целлюлоза, натрий дигидрофосфати, дигидрати; натрий гидрофосфати, додекагидрати; инъекция учун сув.
тиниқ бўлмаган, оқиш гелсимон суюқлик ёки ўзига хос ҳидли ва тиксотроп хусусиятли (сақланганда қуюқлашади ва чайқатилганда суюлади) эритма.
назал препаратлар. Маҳаллий қўллаш учун деконгестантлар ва бошқа назал препаратлар. Оддий симпатомиметиклар.
АТХ коди: R01AA05
Ринт® назальный спрей увлажняющий маҳаллий қон-томирларни торайтирувчи воситалар гуруҳига киради. Оксиметазолин бурун шиллиқ қаватидаги шишларни бартараф этиб симпатомиметик ва қон-томирларни торайтирувчи таъсир кўрсатади. Препарат сепиш жойида қон-томирларни торайтиради, бурун бўшлиғи ва юқори нафас йўлларини шиллиқ қаватини шишини камайтиради, бурундан ажралмалар ажралишини камайтиради. Бурундан нафас олишни тиклайди. Бурун шиллиқ қаватидаги шишларнинг бартараф этилиши бурун ёндош бўшлиқларини, ўрта қулоқ бўшлиғи аэрациясини тикланишига ёрдам беради, бактериал асоратларнинг ривожланишини олдини олади. Мойчечак мойи ва эвкалиптол маҳаллий яллиғланишга қарши таъсир кўрсатади, шиллиқ ажралишини енгиллаштиради. Препарат бурун йўлларини таъсирланган шиллиқ қаватига енгил таъсир кўрсатади, намлаштиради ва уни ҳаддан зиёд қуруқлашишидан ҳимоя қилади.
Оксиметазолин вирусларга қарши, яллиғланишларга қарши, иммуномодулятор ва антиоксидант таъсир кўрсатади. Клиник тадқиқотлар ўтказиш вақтида мажмуавий таъсир механизми туфайли, ўткир ринит симптомларини (бурун битиши, ринорея, аксириш, ўзини ёмон ҳис этиш) тезроқ ва самарали бартараф этиши исботланган.
Препаратнинг таъсири тез бошланади (қўллангандан кейин бир неча минутдан кейин). Терапевтик концентрацияларда маҳаллий назал қўлланганда бурун шиллиқ қаватини таъсирламайди, гиперемия чақирмайди. Ярим чиқарилиш даври препаратни қўллагандан кейин тахминан 35 соатни ташкил этади. Препаратнинг 2,1% буйраклар орқали, тахминан 1,1% ахлат билан чиқарилади.
Таъсирнинг давомийлиги – 12 соатгача.
• Аллергик ринит.
• Вазомотор ринит.
Ҳар қўллашдан олдин флаконни жадал силкитиш керак. Ҳимоя қилувчи қалпоқчани ечиш керак. Биринчи фойдаланишдан олдин дозаловчи мосламани бир неча марта аэрозол оқими пайдо бўлгунгача босиш керак. Учликни бурун йўлига қўйиш ва дозалаш мосламасига босиш керак, бу вақтда бурун билан чуқур нафас олиш керак, бунда бошни орқага эгиш зарурати йўқ. Сўнгра учликни бошқа бурун йўлига қўйиб муолажани такрорлаш керак. Қўллангандан кейин учликни тозалаб артиш керак ва флаконни ҳимоя қалпоқчаси билан ёпиш керак.
Препарат катталарга ва 6 ёшдан катта болаларга, ҳар бир бурун йўлига 1 пуркашдан, суткада 2-3 марта буюрилади. Тавсия этилгандан юқори дозаларни фақат шифокор кузатуви остида қўллансин. Препаратни 5-7 кундан ортиқ қўллаш мумкин эмас. Препаратни такроран фақат бир неча кундан сўнг қўллаш мумкин.
Воситанинг сақланганда қуюқлашишини ва чайқалганда суюлишини назарда тутган ҳолда, ҳар қўллашдан олдин флаконни жадал силкитиш керак Биринчи фойдаланишдан олдин дозаловчи мосламани бир неча марта аэрозол оқими пайдо бўлгунгача босиш керак Учликни бурун йўлига қўйиш ва дозалаш мосламасига босиш керак, бу вақтда бурун билан чуқур нафас олиш керак
Бошни орқага эгиш зарурати йўқ. Учликни бошқа бурун йўлига қўйиб муолажани такрорлаш керак Қўллангандан кейин учликни тозалаб артиш керак ва флаконни ҳимоя қалпоқчаси билан ёпиш керак
Нафас тизими томонидан.
Тез-тез (≥1 % – <10 %): бурунда дискомфорт, бурун шиллиқ қаватини ачишиши ёки қуриши, аксириш.
Кам ҳолларда (≥0,01 % – <0,1 %): оксиметазолин қўлланганда самараси тугагандан кейин, кучли бурун битиши ҳисси (реактив гиперемия) кузатилиши мумкин.
Учраш тезлиги/якка ҳолатлар бўйича номаълум: бурундан қон кетишлар. Янги туғилган чақалоқларда ва кичик ёшдаги болаларда (айниқса дозани ошириб юборилганда) апноэ.
Кам ҳолларда (≥0,01 % – <0,1 %): бош оғриғи, уйқучанлик, толиқиш, тиришиш, галлюцинация (айниқса болаларда).
Юрак-қон томир тизими томонидан.
Тез-тез эмас (≥0,1 % – <1 %): маҳаллий назал қўлланганда пальпитация, тахикардия, ва артериал гипертензия каби тизимли самаралар чақириши мумкин.
Иммун тизими томонидан.
Аллергик реакциялар жумладан, тошма, қичишиш, ангионевротик шиш пайдо бўлиши мумкин.
• Препаратнинг компонентларига юқори сезувчанлик.
• Атрофик ринит.
• Моноаминооксидаза (МАО) ингибиторлари ва (МАО) ингибиторлари билан даволаш тўхтатилгандан кейин 2 ҳафта давомида, шунингдек артериал босимни оширувчи бошқа препаратларни қўлланишида.
• Кўз ички босимини ошиши, айниқса ёпиқ бурчакли глаукома.
• Юрак-томир касалликлари оғир шаклларида (масалан, юрак ишемик касалликлари, артериал гипертензия).
• Феохромоцитома.
• Метаболик бузилишлар (гипертиреоз, қандли диабет, порфирия).
• Простата безининг гипертрофияси.
• Трансфеноидал гипофизэктомиядан кейин ёки қаттиқ мия қаватининг очилишлари бўлган жарроҳлик аралашувларидан кейин қўллаш мумкин эмас.
Моноаминоксидаза (МАО) ингибиторлари ва артериал босимни ошиши хавфи туфайли, артериал босимни оширувчи бошқа препаратларни қўллаш мумкин эмас. Бошқа қон-томирларни торайтирувчи дори воситалари билан биргаликда буюрганда ножўя самараларни ривожланиш хавфини оширади.
Препаратни узоқ вақт қўллашдан ва дозани ошириб юборишдан сақланиш керак. Бурун учун шишга қарши воситани узоқ вақт қўллаш препаратнинг таъсирини камайиши олиб келиши мумкин. Ушбу воситадан ҳаддан кўп қўллаш бурун шиллиқ қаватининг атрофиясига ва дорили ринит билан реактив гиперемия чақириши мумкин.
Препаратни қўллагандан кейин сурункали ринити бўлган пациентларга ва диагностик муолажалардан олдин шишни бартараф этиш ҳолатларида алоҳида кузатув зарур. Тавсия этилгандан юқори дозаларни фақат шифокор кузатуви остида қўллаш керак.
Препарат таркибида бир дозада 10 мкг миқдорда бензалконий хлориди мавжудлиги, бронхоспазм ривожланишини сабабчиси бўлиши мумкин.
Болалар ешидаги пациентларда куллаш буйича чекловлар
Препаратни 6 ёшгача бўлган болаларда қўллаш мумкин эмас.
Препаратни ҳомиладорлик ва эмизиш даврида алоҳида эҳтиёткорлик билан қўллансин.
Тавсия этилган дозадан оширишга йўл қўйилмайди.
Препарат тавсия этилган юқори дозаларда узоқ муддат қўллангандан кейин, юрак қон-томир тизимига умумий таъсирини истисно қилиб бўлмайди. Бундай ҳолларда автотранспортни бошқариш қобилияти пасайиши мумкин.
Сезиларли даражада доза ошириб юборилгандан кейин ёки тасодифан ичга қабул қилинганда қуйидаги симптомлар кузатилиши мумкин: мидриаз, кўнгил айниши, қусиш, цианоз, тана ҳароратининг кўтарилиши, спазмлар, тахикардия, пальпитация, аритмия, юрак қон- томир етишмовчилиги, юрак тўхташи, тер ажралишининг кучайиши, ажитация, конвульсия, артериал гипертензия, ўпка шиши, нафас бузилишлари, оқариш, миоз, гипосмия, руҳий бузилишлар пайдо бўлиши мумкин.
Бундан ташқари, уйқучанлик, тана ҳароратининг пасайиши, брадикардия, артериал гипотензия, апноэ ва кома ривожланиши билан кечувчи марказий нерв тизими функциясини сусайиши юзага келиши мумкин.
Доза ошириб юборилган терапевтик тадбирлар: меъдани ювиш, фаоллаштирилган кўмир қабул қилиш, ўпка вентиляцияси ўтказилади. Артериал босим пасайганда фентоламин қўллансин. Вазопрессор воситаларни қўллаш мумкин эмас. Зарур ҳолларда тиришишга қарши даволаш ўтказиш мумкин.
10 мл дан назал қўллаш учун мўлжалланган пуркагичли насос-дозаторли шиша флаконда.
1 флакондан тиббиётда қўлланилишига доир йўриқномаси билан бирга қутида.
Оригинал ўрамда, 25 ° С дан юқори бўлмаган ҳароратда сақлансин.
Ўрамида кўрсатилган яроқлилик муддати ўтгач препарат ишлатилмасин.
«Фармак» АЖ. Украина, 04080, Киев ш., Кирилловская кўчаси, 63
Ишлаб чиқарувчининг жойи ва фаолиятини амалга ошириш жойининг манзили.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида дори воситаларнинг сифати бўйича шикоятларни (таклифлар) ни қабул қилувчи ташкилот номи ва манзили:

Ринт назальный спрей увлажняющий
• Для восстановления дренажа и носового дыхания при заболеваниях придаточных пазух полости носа, евстахиите.
• Для устранения отёка перед диагностическими или хирургическими манипуляциями в полости носа.
Спрей назальный
Для взрослых и детей с 6 лет
Ринт назальный спрей® увлажняющий
oxymetazoline
спрей назальный
активное вещество: oxymetazoline;
1 мл препарата содержит оксиметазолина гидрохлорид 0,5 мг в пересчёте на 100% сухое вещество;
вспомогательные вещества: масло ромашки; эвкалиптол; бензалкония хлорид; динатрия эдетат (Трилон Б); спирт бензиловый; глицерин; полиэтиленгликоль 400 (макрогол 400); повидон; натрия карбоксиметилцеллюлоза – целлюлоза микрокристаллическая; натрия дигидрофосфат, дигидрат; натрия гидрофосфат, додекагидрат; вода для инъекций.
непрозрачная, беловатая, гелеобразная жидкость или раствор со специфическим запахом и тиксотропными свойствами (загустевает при стоянии и разжижается при взбалтывании).
Средство для лечения заболеваний ЛОР-органов.
(Противоотечные и другие препараты для местного применения при заболеваниях полости носа. Симпатомиметики, простые препараты).
Ринт назальный спрей® увлажняющий относится к группе местных сосудосуживающих средств. Оксиметазолин оказывает симпатомиметическое и сосудосуживающее действие, устраняя отек слизистой оболочки носа. Сужает сосуды в месте нанесения, уменьшает отек слизистой оболочки носа и верхних дыхательных путей, уменьшает выделения из носа. Восстанавливает носовое дыхание. Устранение отека слизистой носа способствует восстановлению аэрации придаточных пазух, полости среднего уха, предотвращает развитие бактериальных осложнений. Масло ромашки и эвкалиптол оказывают местное противовоспалительное действие, облегчают отхождение слизи. Препарат мягко действует на раздраженную слизистую оболочку носовых ходов, увлажняет и защищает ее от чрезмерного высушивания. Оксиметазолин оказывает противовирусное, противовоспалительное, иммуномодулирующее и антиоксидантное действие. Благодаря этому комбинированному механизму действия во время проведения клинических исследований было доказано более быстрое и эффективное устранение симптомов острого ринита (заложенности носа, ринореи, чихания, ухудшенного самочувствия).
Действие препарата начинается быстро (через несколько минут после применения).
При местном назальном применении в терапевтических концентрациях не раздражает слизистой оболочки носа, не вызывает гиперемии. Период полувыведения составляет около 35 часов после применения препарата. 2,1% препарата выводится почками, около 1,1% – с калом.
Клинические характеристики
Показания
— острые респираторные заболевания, сопровождающиеся заложенностью носа.
— аллергический ринит.
— вазомоторный ринит.
— для восстановления дренажа и носового дыхания при заболеваниях придаточных пазух полости носа, евстахиите.
-для устранения отека перед диагностическими манипуляциями в носовых ходах.
Перед каждым применением следует энергично встряхивать флакон. Снять предохранительный колпачок. Перед первым использованием дозирующего устройства несколько раз нажать на него до появления струи аэрозоля. Вставить наконечник в ноздрю и нажать на дозирующее устройство, сделав глубокий вдох носом, при этом нет необходимости запрокидывать голову назад. Затем повторить процедуру, вставив наконечник в другую ноздрю. После использования вытереть начисто наконечник и закрыть флакон предохранительным колпачком.
Препарат назначать взрослым и детям с 6 лет — по 1 впрыскиванию в каждый носовой ход 2-3 раза в сутки. Дозы выше рекомендованных применяют только под наблюдением врача.
Препарат применять не более 5-7 дней. Препарат можно применять повторно только через несколько дней.
Перед каждым применением следует энергично встряхивать флакон, учитывая свойства средства загустевать при хранении и разжижаться при взбалтывании Перед первым применением дозирующего устройства несколько раз нажать на него до появления струи аэрозоля Вставить наконечник в ноздрю и нажать на дозирующее устройство, одновременно сделав глубокий вдох носом
Нет необходимости запрокидывать голову назад Повторить процедуру, вставив наконечник в другую ноздрю После использования вытереть начисто наконечник и закрыть флакон защитным колпачком
Препарат не следует применять детям до 6 лет.
Побочные реакции
Со стороны дыхательной системы
Часто (≥1% — <10%): дискомфорт в носу, жжение или сухость слизистой оболочки носа, чихание.
Редко (≥0,01% — <0,1%): после того, как эффект от применения препарата закончится, может наблюдаться ощущение сильной заложенности носа (реактивная гиперемия).
Неизвестно по частоте/единичные случаи: носовое кровотечение. Апноэ у новорожденных и детей младшего возраста (особенно в случае передозировки).
Со стороны нервной системы
Редко (≥0,01% — <0,1%): головная боль, сонливость, усталость, судороги, галлюцинации (особенно у детей).
Со стороны сердечно-сосудистой системы
Нечасто (≥0,1% — <1%): местное назальное применение может вызвать системные эффекты, такие как пальпитация, тахикардия, артериальная гипертензия.
Со стороны иммунной системы
Возможно возникновение аллергических реакций, в т.ч. сыпь, зуд, ангионевротический отек.
Повышенная чувствительность к компонентам препарата.
Атрофический ринит.
При применении ингибиторов моноаминооксидазы (МАО) и в течение 2-х недель после прекращения лечения ингибиторами МАО, а также других препаратов, способствующих повышению артериального давления.
При повышенном внутриглазном давлении, особенно при закрытоугольной глаукоме.
При тяжелых формах сердечно-сосудистых заболеваний (например ишемическая болезнь сердца, артериальная гипертензия).
Феохромоцитома.
Метаболические нарушения (гипертиреоз, сахарный диабет, порфирия).
Гипертрофия простаты.
После трансфеноидальной гипофизэктомии или иного хирургического вмешательства с обнажением твердой мозговой оболочки.
Взаимодействие с другими лекарственными средствами и другие виды взаимодействий
Не применять ингибиторы МАО и другие препараты, способствующие повышению артериального давления из-за риска повышения артериального давления. Совместное назначение других сосудосуживающих лекарственных средств повышает риск развития побочных эффектов.
Следует избегать длительного применения и передозировки препарата. Длительное применение противоотечного средства для носа может привести к ослаблению действия препарата. Злоупотребление этим средством может вызвать атрофию слизистой оболочки и реактивную гиперемию с медикаментозным ринитом.
После применения препарата необходимо особое наблюдение за пациентами с хроническим ринитом и в случаях устранения отека перед диагностическими манипуляциями. Дозы выше рекомендованных нужно применять только под наблюдением врача.
Наличие в составе препарата бензалкония хлорида в количестве 10 мкг в одной дозе может стать причиной развития бронхоспазма.
В период беременности или кормления грудью препарат применять с особой осторожностью. Не допускается превышение рекомендованной дозировки.
После значительной передозировки или случайного приема внутрь могут возникнуть такие симптомы: мидриаз, тошнота, рвота, цианоз, повышение температуры, спазмы, тахикардия, пальпитация, аритмия, сердечно-сосудистая недостаточность, остановка сердца, повышенное потоотделение, ажитация, конвульсии, артериальная гипертензия, отек легких, дыхательные расстройства, бледность, миоз, гипосмия, психические расстройства.
Кроме этого может возникнуть угнетение функций со стороны центральной нервной системы, что проявляется сонливостью, снижением температуры тела, брадикардией, артериальной гипотензией, апноэ и возможным развитием комы.
По 10 мл во флаконе стеклянном с насосом-дозатором с распылителем назального назначения.
По 1 флакону в пачке
Хранить в оригинальной упаковке при температуре не выше 25оС.
ПАО «Фармак»
Информация об организации, принимающей претензии (предложения) по качеству лекарственных средств на территории Республики Узбекистан: